Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design - oprowadzanie kuratorskie

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36

Czas

11.01.2018, czwartek, godz. 17.00

Piet Mondrian, Theo van Doesburg, Gerrit Thomas Rietveld, Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński... to między innymi ich koncepcje i projekty prezentuje najnowsza wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi pt. Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design. Wszystkich zainteresowanych sztuką, także użytkową, zapraszamy na oprowadzanie w towarzystwie kuratorek: Pauliny Kurc-Maj (08.12.2017) oraz Anny Saciuk-Gąsowskiej (11.01.2018).

Do tej pory w największych opracowaniach historii polskiej awangardy podkreślany był przede wszystkim kluczowy wpływ konstruktywizmu rosyjskiego na polską awangardę. Wątek De Stijl był usuwany na plan dalszy. Wystawa Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design ma za zadanie to zmienić i jak najpełniej przedstawić powiązania w sztuce holenderskiego De Stijl i polskich awangardystów.

Punktem wyjścia dla modelu sztuki grupy De Stijl była opracowana przez Pieta Mondriana idea neoplastycyzmu. Związana z malarstwem, została przeniesiona w trzeci i czwarty wymiar przede wszystkim przez Theo van Doesburga. Nie oznaczała ona stworzenia prostej idei wzornictwa przemysłowego, ale kompleksowego modelu kształtowania formy plastycznej, która manifestować się miała się na różnych poziomach i poprzez współoddziaływanie rozmaitych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby czy architektury (a nawet muzyki i literatury) na kształt totalnego Gesamtkunstwerk.

Na ekspozycji znajdzie się łącznie około 130 różnorodnych obiektów; nie tylko rzeźb, obrazów, rysunków oraz zdjęć archiwalnych, ale przede wszystkim odtworzonych specjalne na wystawę makiet mebli oraz rekonstrukcji przestrzeni, w których artyści żyli i tworzyli. Integralną częścią wystawy jest ponownie otwarta przestrzeń Sali Neoplastycznej. Artystyczno-wystawienniczy projekt Strzemińskiego realizuje idee estetyczne i filozoficzne wspólne dla polskich twórców awangardy i artystów związanych z ruchem De Stijl, w związku z czym stał się nieodłączną częścią ekspozycji.

Oprowadzenie odbędzie się w cenie biletu na wystawę.

Więcej o wystawie TUTAJ

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.