Kandinsky: zagadka pierwszego obrazu abstrakcyjnego. Wykład Andreia Nakova

ms2ul. Ogrodowa 19
14 maja 2015, czwartek, g. 18.00

Wykład Andreia Nakova, wsparty badaniami niepublikowanych dotąd dokumentów, dotyczył będzie artystycznego i historycznego znaczenia Obrazu z okręgiem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kontekst kulturowy jego powstania oraz założenia estetyki Kandinskiego.

Namalowany w Monachium w 1911 roku Obraz z okręgiem jest pierwszą kompozycją abstrakcyjną Kandinskiego i pierwszym obrazem abstrakcyjnym w historii sztuki nowoczesnej. Przez dziesięciolecia to niezwykle istotne dzieło pozostawało dla historyków sztuki zagadką. Po wyjeździe Kandinskiego z Rosji w grudniu 1921 roku obraz pozostał w Moskwie - całkowicie niedostępny, aż w końcu uznany za zaginiony. Artysta nie dysponował nawet jego fotografią. Odnaleziono go dopiero w późnych latach siedemdziesiątych, długo po śmierci Kandinskiego. Po raz pierwszy wystawiony został w 1989 roku. 

W końcowej części spotkania Andrei Nakov opowie również o losach innych, pozostawionych - tym razem przez twórców polskich - dzieł, czyli o paryskiej spuściźnie Mieczysława Szczuki i Teresy Żarnower.  

Andrei Nakov – historyk sztuki, badacz awangardy dwudziestowiecznej (suprematyzmu, konstruktywizmu, dadaizmu) oraz europejskiej sztuki współczesnej. Autor książek, m.in. Alexandra Exter (1972), Alexandre Bogomazov (1991), Kazimir Malewicz, Catalogue raisonné (2002), Kazimir Malewicz, Aux avant-gardes de l'art moderne (2003), Kazimir Malewicz le peintre absolu (2007). Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i katalogach wystaw. Opracował wystawy w muzeach w Niemczech, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii (Tate Gallery) i Hiszpanii (Centro Reina Sofia). Wykładał na uniwersytetach w Nowym Jorku (City College), Montrealu, Paryżu, Londynie (Courtauld Institute). Niebawem nakładem wydawnictwa IRSA ukaże się jego książka Kandinsky, the Riddle of the First Abstract Painting.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.