Spotkania na wystawie Ewy Partum. Cykl: "Mistrzynie"

ms2, ul. Ogrodowa 19
25 stycznia 2015, niedziela, g. 17:17

Jak kobieta? Georgia O’Keeffe, Louise Borgouise, Niki de Saint-Phalle

Mary Quant, projektantka, która opatentowała spódniczkę mini, powoływała się na inspirującą rolę londyńskiej ulicy. Georgia O’Keeffe potrafiła sprzeciwić się Judy Chicago, która po swojemu interpretowała jej osiągnięcia artystyczne. Claude Cahun w przebraniu hitlerowca roznosiła ulotki antynazistowskie w okupowanej Francji. Co łączy te artystki i Ewę Partum? Zdecydowanie, odwaga, wyjście poza przestrzeń galerii, chęć dialogu i przemówienia pełnym głosem.

Cykl trzech wykładów „Mistrzynie” to próba wywołania dyskusji o obecności kobiet w sztuce i historii sztuki. Wybrane artystki XX i XXI wieku zostały zestawione w triady tak, by ich sztuka zilustrowała pewien problem. Opowieści o artystkach poprowadzą nas przez inscenizowaną fotografię, modę i zagadnienie tożsamości płciowej. Wątki te staną się pretekstem do budowania zupełnie nowej ikonografii  i powracających toposów, które są charakterystyczne dla sztuki kobiet.

Wydarzenia towarzyszą wystawie "Ewa Partum. Nic nie zatrzyma idei sztuki". 

Prowadzi: Agnieszka Wojciechowska-Sej

Wstęp wolny. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.