Współpraca z uczelniami wyższymi

Warsztaty Muzeum Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

Zajęcia podzielone zostały na dwa bloki. Pierwszy z nich ma charakter wykładowo‑seminaryjny i prowadzą go pracownicy muzeum. Studenci zapoznają się wówczas z zarysem historii wystaw, wpływem współczesnych tendencji w sztuce na praktykę wystawienniczą, praktycznymi aspektami funkcjonowania instytucji sztuki oraz inicjatywami prowadzonymi przez artystów, a także instytucjonalnym krajobrazem pola sztuki w Polsce. Natomiast w ramach drugiego bloku studenci pod kierownictwem Roberta Rumasa będą pracować nad wspólną wystawą mającą miejsce w galerii ASP. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego artystę tak w indywidualnej praktyce artystycznej, jak i aranżacji i kuratorstwie wystaw będą miały charakter warsztatowo-konwersatoryjny, a ich podsumowaniem będzie ekspozycja.

Cykl zajęć muzealniczych prowadzony przez pracowników Muzeum Sztuki adresowany do studentów Uniwersytetu Łódzkiego. 

Cykl zajęć muzealniczych prowadzonych przez pracowników Muzeum Sztuki w 2016 roku:

miejsce: ms2, ul. Ogrodowa 19
(z wyjątkiem zajęć dotyczących konserwacji dzieł sztuki, które odbędą się w ms1, ul. Więckowskiego 36)

 

2 marca 2016, godz. 17.00

Wprowadzenie: historia Muzeum Sztuki (Dział Sztuki Nowoczesnej: Anna Saciuk-Gąsowska)

9 marca 2016

Godz. 15.00, Problemy konserwacji dzieł sztuki (Dział Konserwacji: Elżbieta Cieślak, miejsce: ms1, Więckowskiego 36); ograniczona ilość uczestników tych zajęć: 20 osób

Godz. 17.00, Budowanie kolekcji (Dział Sztuki Nowoczesnej: Anna Saciuk-Gąsowska, Paulina Kurc-Maj)

16 marca 2016, godz. 17.00 

Opis dzieła sztuki, katalogowanie zbiorów i tworzenie karty katalogu muzealiów artystycznych (Dział Sztuki Nowoczesnej: Paulina Kurc-Maj)

30 marca 2016, godz. 17.00

Zagadnienia realizacji wystaw (Dział Realizacji Wystaw i Wydawnictw: Beata Bocian)

6 kwietnia 2016, godz. 17.00

Opracowanie wystaw stałych – analiza wybranych projektów cz. I (Dział Sztuki Nowoczesnej: Katarzyna Słoboda, Anna Saciuk-Gąsowska)

13 kwietnia 2016, godz. 17.00

Opracowanie wystaw czasowych – analiza wybranych projektów cz. II (Dział Sztuki Nowoczesnej: Maria Morzuch, Paulina Kurc-Maj)

20 kwietnia 2016, godz. 17.00

Zagadnienia archiwizacji projektów wystawowych (Archiwum MS: Maciej Cholewiński)

27 kwietnia 2016, godz. 17.00

Jak promować i jak nie promować sztuki współczesnej (Dział Promocji: Adam Jurek, Tamara Skalska, Katarzyna Szklarek)

11 maja 2016, godz. 17.00 

Formy działań edukacyjnych wokół projektów wystawowych (Dział Edukacji: Leszek Karczewski)

18 maja 2016 godz. 17.00 

Metody budowania programu muzeum (Jarosław Suchan, Dyrektor)

25 maja 2016, godz. 17.00

Muzeum Sztuki wobec współczesnych modeli muzeum (Centrum Muzeologiczne: Daniel Muzyczuk, Paweł Polit, Łukasz Zaremba)

 

Warsztat krytyka sztuki prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim – „Analiza wytworu kultury jako performansu. Obrazy, praca, interpretacja” (zajęcia prowadzone wspólnie przez dr Agnieszkę Gralińską-Toborek [UŁ] i Łukasza Zarembę [MS])

Seria spotkań odbywających się na terenie Muzeum, prowadzonych w oparciu o teksty teoretyczne, ale również praktyczne doświadczenie pracowników Centrum i kuratorów Muzeum Sztuki, ma za zadanie wypracowanie modelu krytycznego oglądu i pisania na temat wystaw artystycznych – w konfrontacji z rzeczywistą przestrzenią wystawy. Zajęcia  w formule konwersatorium i warsztatów umożliwią dyskusję nad językiem i formułami krytyki artystycznej w obliczu rzeczywistych układów dzieł i wypowiedzi artystycznych. Celem zajęć jest nie tylko poszukiwanie językowych formuł krytyki sztuki, ale również rozpoznawanie podstaw gramatyki i składni języka wystaw artystycznych. Punktem wyjścia cyklu w roku 2015/2016 jest konfrontacja języka performatyki z językiem kultury wizualnej.

Najbliższy cykl warsztatów zostanie zorganizowany (na przełomie 2015 i 2016 roku) wokół wystawy Joanny Sokołowskiej „Wszyscy ludzie będą siostrami”.

Badanie publiczności Muzeum Sztuki za pomocą bezpośrednich ankiet i badań fokusowych. Wywiady z publicznością Muzeum mają odpowiedzieć na pytania dotyczące odbioru muzeum jako instytucji mówiącej o sztuce współczesnej i nowoczesnej, rozpoznawalności miejsca, klarowności zadań i profilu, poznać opinie o wystawach stałych i czasowych. Mają pomóc stworzyć profil odbiorcy Muzeum – jego statusu społecznego, wykształcenia, zainteresowań, potrzeb. Projekt prowadzony we współpracy z Katedrą Socjologii Sztuki (prof. Tomasz Ferenc, prof. Anna Matuchniak-Krasuska)

Badania studenckie nad zaproponowanymi przez zespół Muzeum tematami (prowadzone w oparciu o archiwa Muzeum), przyjmujące formę licencjatu, pracy magisterskiej lub pracy doktorskiej i podejmowane na podstawie zasugerowanej listy zagadnień (lub tematu ustalonego z promotorem pracy).

LISTA TEMATÓW PRAC NAUKOWYCH

Projekt badawczy BAUHAUS – polskie konteksty, przygotowywany we współpracy w Instytutem Kultury Współczesnej UŁ (prof. Małgorzata Leyko) oraz partnerem niemieckim. Badania mają na celu zbadanie polskich kontekstów działalności Bauhausu, głównie w obrębie sztuk wizualnych, teatru, designu. Kilkuletnie badania zostaną zwieńczone konferencją, wystawą oraz kilkoma publikacjami tematycznymi oraz wydaniem nieobecnych na polskim rynku wydawniczym tekstów m.in. Schelmmera, Moholy-Nagy’a.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.