Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Współpraca Muzeum Sztuki w Łodzi z MoMA

Muzeum Sztuki w Łodzi i Museum of Modern Art w Nowym Jorku prowadzą kooperację w ramach projektu Contemporary and Modern Art Perspectives in a Global Age Initiative (C-MAP).

W 2015 roku Muzeum Sztuki oraz MoMA zorganizowały dwutygodniowe badawcze pobyty kuratorskie w Łodzi i Nowym Jorku. W styczniu Muzeum Sztuki w Łodzi odwiedzili Juliet Kinchin – kuratorka działu Designu i Architektury MoMA oraz David Platzker – kurator działu Rysunku i Grafiki MoMA. Na przełomie czerwca i lipca MoMA odwiedziło dwóch kuratorów z Muzeum Sztuki: Paulina Kurc-Maj i Daniel Muzyczuk. Celem wymiany było zainicjowanie wzajemnych badań dotyczących kolekcji, które mają prowadzić do długoterminowych obustronnych wypożyczeń obiektów ze zbiorów instytucji oraz do zacieśnienia współpracy na innych polach.

Więcej o projekcie: GLOBAL RESEARCH.C-MAP

W ramach projektu C-MAP Muzeum Sztuki w Łodzi bierze także udział w inicjatywie Post: notes on modern and contemporary art around the globe. POST to platforma internetowa zapoczątkowana i prowadzona przez nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) przy współpracy z międzynarodową siecią instytucji partnerskich. Muzeum Sztuki w 2013 roku dołączyło do sieci i współpracuje przy opracowywaniu treści na temat sztuki Europy Środkowo-Wschodniej. 

Post to internetowa publikacja projektu badawczego o nazwie C-MAP (Contemporary and Modern Art Perspectives), skupiająca się na sztuce XX i XXI wieku z regionów, które mają silną tradycję sztuki nowoczesnej, jednak w przeszłości były słabo reprezentowane w kolekcji i programie wystawienniczym MoMA: Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej i Europy Środkowo-Wschodniej. 

Platforma została uruchomiona w lutym 2013 roku jako rodzaj sieciowego mariażu pomiędzy magazynem internetowym, archiwum online, przestrzenią dla nowych projektów artystycznych oraz forum dyskusji. Poprzez publikacje różnorakich treści: od bardziej specjalistycznych artykułów, przez wywiady z artystami i prezentacje ich prac, po sprawozdania ze scen artystycznych krajów z powyższych regionów, post ma nadzieję przyciągnąć różnorodnych użytkowników i zamienić się w miejsce dyskusji zarówno dla specjalistów, jak i amatorów sztuki. Redakcja post zachęca swoich czytelników do  aktywnego uczestnictwa: każdy może utworzyć własny profil, umożliwiający śledzenie aktualizacji oraz udział w dyskusjach poprzez dodawanie własnych tekstów, zdjęć czy nagrań w odpowiedzi na poruszane tematy.

Program C-MAP zapoczątkowano w 2009, by poszerzyć rozumienie historii sztuki nowoczesnej i w efekcie także program wystawienniczy i edukacyjny oraz kolekcję MoMA. Badania prowadzone w ramach C-MAP opierają się na założeniu, że historia dwudziestowiecznego modernizmu artystycznego jest o wiele bardziej złożona niż jej najbardziej znane, kanoniczne fragmenty skupiające się na sztuce z Europy Zachodniej i USA. C-MAP stawia sobie za cel zrozumienie historycznych przesłanek oraz współczesnych warunków funkcjonowania międzynarodowych sieci artystycznych, a także docieranie do tych historii sztuki nowoczesnej, które są wciąż zbyt mało znane poza krajami swojego pochodzenia.

post.at.moma.org

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE