Przejdź do sekcji:

Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72, Galeria Sztuki Dawnej

Czas

10.05 - 01.09.2019

Wernisaż

10 maja 2019, godz. 18.00

Nieustępliwy jako malarz, impulsywny jako człowiek, całkowicie zaangażowany jako pedagog – Konrad Krzyżanowski był jednym z barwniejszych twórców warszawskiego środowiska artystycznego początku XX wieku. Przez dwie dekady swojej działalności nigdy nie zabiegał o rozgłos, a jego sztuka znajdowała uznanie głównie w dość hermetycznym kręgu warszawskiej bohemy. Również współcześnie malarstwo Krzyżanowskiego pozostaje nie w pełni odkryte i docenione. Wystawa „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje” przygotowana w Muzeum Pałac Herbsta stanowiła próbę jego eksplikacji i skonfrontowania z atmosferą początku minionego stulecia.

Krzyżanowski pojmował sztukę jako medium służące wyrażaniu osobistych wrażeń, nie zaś jako środek prowadzący do zdobycia uznania. Pozostając wierny bardzo wcześnie wypracowanemu stylowi, ewoluował w jego ramach, niezwykle subtelnie balansując na granicy późnego, młodopolskiego symbolizmu. Stopniowo wprowadzał do swojej twórczości echa dopiero przebłyskującego na gruncie polskim ekspresjonizmu. Składowymi jego sztuki od początku były nie tylko silny ładunek emocjonalny, ale również bardzo wyrazisty, natychmiast rozpoznawalny styl. Najczęściej tworzył portrety o niezwykłej nastrojowości i dynamiczne pejzaże, a u podstaw obu podejmowanych zagadnień stawiał autentyczność wrażeń.

Cenił przyjaźnie z artystami związanymi z czasopismem „Chimera”, z którym współpracował. Bardzo ważna była dla niego też działalność pedagogiczna – prowadził prywatną pracownię malarską i współtworzył warszawską Szkołę Sztuk Pięknych, przyczyniając się tym samym do rozwoju nowoczesnego malarstwa polskiego.

Dzieła prezentowane na wystawie w MPH pochodziły ze zbiorów piętnastu polskich muzeów, m.in. Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, oraz z kolekcji prywatnych.

Chętnie dowiemy się co myślisz o wystawie! Wypełnij ankietę TUTAJ

 

WIĘCEJ INFO

kuratorka

Maria Milanowska

Koordynacja

Przemek Purtak - koordynacja wystawy; Martyn Kramek - koordynacja wydawnictw

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

starak

Podziel się informacją

Galeria

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72, Galeria Sztuki Dawnej

Czas

10.05 - 01.09.2019

Wernisaż

10 maja 2019, godz. 18.00

kuratorka

Maria Milanowska

Koordynacja

Przemek Purtak - koordynacja wystawy; Martyn Kramek - koordynacja wydawnictw

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE