Przejdź do sekcji:

„Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi

Cena: 200 zł
Waga: 1.35 kg

Album prezentujący dzieła należące do historycznej kolekcji malarstwa zgromadzonej w Muzeum Pałac Herbsta.

„Widziałem prawdziwe arcydzieło: Rodakowskiego Portret matki. Obraz ten godzien jest poprzedniego, który tak olśnił mnie na wystawie” – zanotował 8 kwietnia 1853 roku w swoim Dzienniku Eugėne Delacroix po wizycie w paryskiej pracowni Henryka Rodakowskiego. Portret, namalowany podczas pobytu artysty w rodzinnym Lwowie, został wówczas zaprezentowany na Salonie i entuzjastycznie przyjęty przez francuskich krytyków. Artysta nigdy tego obrazu nie sprzedał. Uczynił to dopiero w 1937 jego syn Zygmunt. Dzięki usilnym staraniom Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów, dzieło zostało nabyte do łódzkiej kolekcji. Obejmując stanowisko w 1934 roku, Minich nakreślił plan rozwoju Muzeum. Wskazał dwa najważniejsze cele o kluczowym, jego zdaniem, znaczeniu. Pierwszym był dalszy rozwój kolekcji sztuki nowoczesnej, drugim zaś gromadzenie XIX- i XX-wiecznych dzieł sztuki polskiej o dużych walorach artystycznych. Dzięki konsekwencji w działaniu jeszcze w latach 30. zbiory łódzkiego Muzeum wzbogaciły się o obrazy, które również obecnie stanowią najcenniejszą część kolekcji malarstwa polskiego. Spośród tych nabytków nie sposób nie wymienić choćby Wizji Jacka Malczewskiego, Pana w czerwonym fraku Aleksandra Gierymskiego czy Napoleona na koniu Piotra Michałowskiego, a także obrazów Leona Wyczółkowskiego Rybak i Autoportret z paletą oraz namalowanego przez Jana Matejkę Portretu syna na koniu. Te i wiele innych cennych dzieł z naszej kolekcji prezentujemy na niniejszej wystawie.

Publikacja przygotowana we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Koncepcja publikacji i redakcja naukowa: Dorota Berbelska
Autorzy tekstów: Dorota Berbelska, Grzegorz Schreiber
Tłumaczenie tekstów: Barry Keane
Opracowanie graficzne: To-Studio
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek

ISBN 978-83-66696-42-6
Rok wydania: 2023
Format: 23,7 x 34 x 2,1 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 168
Ilość ilustracji: ok. 162 (156 barwnych i 6 czarno-białych)
Język: wydanie dwujęzyczne polsko/angielskie

Publikacja towarzysząca wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi” trwającej od 10.02.2023 w Muzeum Sztuki | Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72, Łódź


Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 200 zł
Waga: 1.35 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE