Przejdź do sekcji:

Weekend Kultura bez Barier w ms

Sztuka jest dla wszystkich! Aby jednak jej doświadczyć, trzeba mieć do niej dostęp. Muzeum Sztuki w Łodzi po raz kolejny włącza się w akcję Weekend Kultura bez Barier, tym razem w przestrzeni internetowej. 


INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki w Łodzi na Facebooku

Czas

26-28 czerwca 2020

W ramach Weekendu Kultura bez Barier, w dniach 26-28 czerwca, publikujemy dwa filmy dokumentujące ostatnie wydarzenia muzealne: wernisaż wystawy „Teresy Tyszkiewicz: dzień po dniu” oraz nocne oprowadzanie po „Atlasie Nowoczesności”, uzupełnione o tłumaczenie w Polskim Języku Migowym i napisy. Dopiero „raczkującym” w sferze sztuki współczesnej polecamy filmy „Koło” i „Kwadrat” z cyklu „Maluchy w Muzeum”, także wzbogacone o lektora PJM.

Napisy do filmów zostały przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną FADO.

Muzeum Sztuki w Łodzi w 1931 roku udostępniło publiczności sztukę nowoczesną – jako pierwsze w Europie publiczne muzeum otwarte na doświadczenie sztuki awangardowej i otwarte na każdego gościa. Nadal świętujemy tę otwartość, udostępniając rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką – osobom z niepełnosprawności wzroku, słuchu oraz z wyzwaniami kognitywnymi.

Wierzymy w prawo każdego do równego dostępu do kultury. Dlatego osoby z wyzwaniami kognitywnymi mogą zapoznać się z 200 specjalnie przygotowanymi opisami dzieł sztuki. Są one przygotowane w uproszczonym języku polskim, wzorowanym na regułach Charlesa Kaya Ogdena. W nich słownictwo zostało ograniczone do 800 podstawowych słów; wyrażenia są proste i pozbawione metafor. Osoby nie potrafiące czytać mogą zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi piktogramami, przekazującymi podstawowe informacje o dziełach sztuki. Dla osób z niepełnosprawnościami słuchu zostało przygotowanych 60 filmów w Polskim Języku Migowym. Opisy dzieła sztuki zostały w nich zamigane przez lektora PJM. Mogą oni również przeczytać tekst w języku polskim, analogiczny wobec migowego komunikatu. Osoby z niepełnosprawnościami wzroku mogą wysłuchać 200 audiodeskrypcji dzieł sztuki, nagranych przez lektora.

Zatem udostępniajmy i bądźmy dostępni!

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

profil Muzeum Sztuki w Łodzi na Facebooku

Czas

26-28 czerwca 2020

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE