W związku z obchodami urodzin miasta Łodzi, w dniu 26 lipca 2024 (piątek) bilety wstępu do oddziałów ms1 i ms2 będzie można kupić w cenie 1 zł. Bilety dostępne wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej w punktach kasowych.

W przejściu. 43 teksty o architekturze i przestrzeni

Cena: 89,00 zł
Waga: 1,28 kg

Zbiór esejów poświęconych architekturze. Teksty autorstwa wybitnych architektów, socjologów, antropologów i pisarzy wybrane spośród najważniejszych artykułów publikowanych w kwartalniku „Autroportret” na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

O czym jest ta książka?

O problemach związanych z konceptem nowoczesności i uwarunkowaniach modernizmu – w teorii i praktyce projektowej.

O tym, co ludziom robi architektura jako narzędzie kapitału i co można z tym zrobić – systemowo i oddolnie.

O tym, że kapitalizm niszczy planetę, ale nie wszystko jeszcze stracone (albo chcemy tak myśleć).

O tym, że architektura jest materią różnego rodzaju, że splata się z naszymi zmysłami, naszą teraźniejszością, przeszłością i przyszłością.

O próbach radzenia sobie z rzeczywistością, także poprzez jej rozumienie.

O wyjściu z destrukcji i o regeneracji.

O tym, jak próbować ocalić architekturę i dlaczego ona jest ważna.

Żyjemy w epoce dynamicznych zmian, zachwiania struktur i wyrażanej często potrzeby reorganizacji świata. Wiele dotkliwych problemów, w tym katastrofa klimatyczna, jest spowodowane przez sposób podejścia do przestrzeni, przetwarzania naszego środowiska życia przez architekturę w późnym kapitalizmie. Książka W przejściu. 43 teksty o architekturze i przestrzeni – zbierająca  najważniejsze artykuły publikowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat w kwartalniku „Autoportret” – jest próbą diagnozy współczesności, lecz również wskazywaniem kierunków zmian. Jesteśmy w przejściu, w przestrzeni pomiędzy.

Teksty autorstwa wybitnych polskich i zagranicznych architektów i architektek, socjologów i socjolożek, antropologów/żek, pisarek i pisarzy zostały wybrane spośród kilkuset, które ukazały się dotąd w 76 numerach tematycznych „Autoportretu” – jedynego czasopisma w Polsce zajmującego się przestrzenią jako zjawiskiem kulturowym.


Wydawca: Małopolski Instytut Architektury w Krakowie
Autorzy tekstów: Juhani Pallasmaa, Maciej Miłobędzki, Marcin Wicha, Aleksandra Kędziorek, Elke Krasny, Hilde Heynen, Alicja Gzowska, Dorota Jędruch, Michał Wiśniewski, Panayotis Tournikiotis, Łukasz Wojciechowski, Agata Twardoch, Owen Hatherley, Kacper Kępiński, Ewa Klekot, Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Kasper Jakubowski, Kasia Nawratek, Levente Polyak, Magdalena Zych, Jurko Prochaśko, Vladmir Czumalo, Krzysztof Nawratek, Emiliano Ranocchi, Simona Forti, Elżbieta Rybicka, Wadim Bass, Kinga Zemła, Reinier de Graaf, Marcel Andino Velez, Marta Karpińska, Małgorzata Jędrzejczyk,  Dorota Leśniak-Rychlak, Daniel A. Barber, Tim Ingold, Aleksandra Czupkiewicz, Marcin Mateusz Kołakowski
Redakcja: Dorota Leśniak-Rychlak, Marcin Wicha
Projekt graficzny: Damian Nowak / Parastudio

ISBN 978-83-61406-46-4
Rok wydania: 2022
Format:  17,3 x 24,7 x 4,8 cm
Oprawa: twarda
Ilość stron: 640
Ilość ilustracji: ok 150 (10 barwnych i 140 czarno-białych)
Język publikacji: polski
Regulamin księgarni    Kontakt
Cena: 89,00 zł
Waga: 1,28 kg

Podziel się informacją