Przejdź do sekcji:

Urszula Czartoryska. Listy do rodziców (1951-1957), Teksty (1954-1960)

Cena: 40 zł
Waga: 0.67 kg

Publikacja zawiera listy do rodziców i zbiór tekstów, recenzji wystaw, relacji z wizyt w pracowniach artystów, artykułów o fotografii Urszuli Czartoryskiej, wybitnej kuratorki, historyk sztuki przez wiele lat tworzącej i badającej muzealną kolekcję fotografii.

Proponowany czytelnikom tom pozwala odtworzyć proces intelektualnego dojrzewania „pierwszej damy polskiej fotografii” - Urszuli Czartoryskiej (1934-1998). Zarówno korespondencja, jak i teksty ujawniają etapy kształtowania się jej zawodowej samoświadomości: krystalizacji zainteresowań, precyzowania poglądów, cyzelowania języka wypowiedzi itp. Listy pokazują, że u początków tego procesu były: dom oraz bliskie relacje z rodziną; wykraczający poza lata szkolne kontakt z Szymanowskimi niepokalankami i ze środowiskiem Lasek; studia historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w połowie lat 50. XX wieku powstała grupa „Zamek” z Włodzimierzem Borowskim, Tytusem Dzieduszyckim, Janem Ziemskim jako artystami i Jerzym Ludwińskim oraz Wiesławem Borowskim i Anką Ptaszkowską jako początkującymi krytykami, wreszcie - z Jackiem Woźniakowskim jako mentorem jednych i drugich. Właśnie z okresu studiów (1951-1957) i pierwszych lat po ich ukończeniu, kiedy Urszula Czartoryska rozpoczęła pracę w redakcji kierowanej przez Zbigniewa Dłubaka „Fotografii”, pochodzi stanowiąca pierwszą część niniejszego tomu korespondencja autorki. Natomiast druga część książki obejmuje zapomniane pierwsze próby krytyczne Urszuli Czartoryskiej z lat 1954-1960: recenzje wystaw, relacje z wizyt w pracowniach malarzy, debiutanckie teksty o fotografii. Razem jest to blisko siedemdziesiąt tekstów, w tym około pięćdziesięciu ogłoszonych w „Fotografii”. Cały tom stanowi tyleż dokument indywidualnej biografii, co świadectwo epoki.


Wydawca: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Autorka tekstów: Urszula Czartoryska
Redakcja: Małgorzata Kitowska-Łysiak, Kamila Leśniak
Projekt graficzny: Marcin Pastwa

ISBN 978-83-7306-504-8, ISBN 978-83-7702-058-6
Rok wydania: 2010
Format:  14,5 x 24 x 2,4 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 406
Ilość ilustracji: ok 34 (czarno-białe)
Język publikacji: polski
Regulamin księgarni             Kontakt

Cena: 40 zł
Waga: 0.67 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE