Przejdź do sekcji:

Ultra Sounds. The Sonic Art of Polish Radio Experimental Studio

Ultra Sounds to pierwsza anglojęzyczna publikacja poświęcona Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, czyli "poligonowi doświadczalnemu" dla produkcji muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, który w takiej formie nie miał precedensu wśród państw bloku wschodniego. Od 1957 roku kompozytorzy i inżynierowie dźwięku pracowali tam nad nowatorskimi dziełami muzyki elektronicznej, konkretnej, a także słuchowiskami radiowymi i ścieżkami dźwiękowymi filmów.

Co więcej, warszawskie Studio było miejscem, w którym krzyżowały się ścieżki najważniejszych kompozytorów ze Wschodu i z Zachodu, takich jak Hugh Davies, Dubravko Detoni, Lejaren Hiller, Roland Kayn, Krzysztof Knittel, Arne Nordheim, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer czy Elżbieta Sikora. Ponadto, działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia uzupełniała i wspierała twórczość artystów działających na polu sztuk wizualnych, takich jak Jan Lenica, Krzysztof Wodiczko czy Józef Robakowski.

Na publikację składają się eseje muzykologów i historyków architektury, sztuki i filmu, jak również wywiady z inżynierami pracującymi w Studiu oraz transkrypcje wykładów i audycji z lat 60. i 70. XX wieku.


Wydawca: ZKM Center for Art and Media KarlsruheAdam Mickiewicz Institute, Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Bolesław Błaszczyk, Dariusz BrzostekDavid CrowleyLukas JiřičkaAleksandra KędziorekMichał LiberaIwona LindstedtZofia LissaBohdan MazurekAntoni MichnikDaniel MuzyczukJózef PatkowskiAgnieszka PinderaKatarzyna Świętochowska i Michał MendykKrzysztof SzlifirskiJoanna Walewska-ChoptianyPeter Weibel
Redakcja: David CrowleyAlicja LatkowskaDaniel MuzyczukAgnieszka PinderaJens LutzMiriam Sturner
Tłumaczenie tekstów: Marcin WawrzyńczakOlga Drenda, Ian Mikyska   
Projekt graficzny i skład: Artur FrankowskiMagdalena Frankowska Fontarte 

ISBN 978-3-86828-921-3
Rok wydania: 2019
Format: 19,5 x 26 x 3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336
Ilość ilustracji: 98 (48 kolorowych i 50 czarno-białych)
Język: angielski

Publikacja towarzysząca wystawie „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio” 14.07.2018–06.01.2019, 06.2019, ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, Germany

Cena: 120 zł
Obecnie publikacja jest niedostępna w sprzedaży.


 POBIERZ FRAGMENT  


 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Galeria

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE