Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

UBU - Franciszka Themerson

Polityczna niepoprawność, absurdalne dialogi i żadnych złudzeń co do moralności sprawujących władzę – Ubu król, prekursorki dramat Alfreda Jarry’ego, stał się leitmotivem twórczości Franciszki Themerson. Jej narysowany w 1970 roku komiks UBU miał swoją polską premierę w związku z otwarciem wystawy „Themersonowie i awangarda”.

Themersownowie uważali literacki debiut Jarry’ego za ważny punkt w historii awangardy. Wydany po raz pierwszy w Paryżu 1896 Ubu Roi zapowiadał dwudziestowieczny teatr absurdu, dadaizm, surrealizm, skecze Monty Pythona.

Obdarzona ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie zmagająca się pytaniem, jak doszło do okrucieństw światowych wojen – Franciszka Themerson od 1950 roku regularnie powracała do historii intryg knutych przez uzurpatora polskiej korony Ubu i jego towarzyszki Ubicy. Forma komiksu – bezpośrednia, ekspresyjna, pełna inspiracji sztuką dziecięcą – okazała się doskonale wyrażać groteskowość postaci, absurd oraz klimat kontestacji. Rysunki zostały wykonane na metrowej szerokości kartonach, na których artystka łączyła różne techniki plastyczne.

Ten wyjątkowy utwór wizualny doczekał się już publikacji m.in. w Nowym Jorku, Amsterdamie i Tokio.  Po czterdziestu dwóch latach od pierwszego wydania ukazał się również na polskim rynku. Dlaczego dopiero teraz? Czy dlatego, że akcja komiksu dzieje się „w Polsce – czyli nigdzie”? UBU to pozycja, której nie może zabraknąć na półkach fanów opowieści graficznych, miłośników awangardy, wreszcie tych wszystkich, dla których absurd stanowi antidotum na okrucieństwo rzeczywistości.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 92
Oprawa: miękka
ISBN  978-83-63820-06-0

Publikacja już niedostępna w sprzedaży.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE