Przejdź do sekcji:

„Two Stones” – projekcja i Q&A z Wendelien van Oldenborgh

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

26 listopada 2019, godz. 18:00 

Projekcja filmu „Two Stones” oraz dyskusja z artystką i autorką pracy – Wendelien van Oldenborgh, którą poprowadziła Joanna Sokołowska.

"Two Stones" [Dwa Kamienie] (2019) jest analizą trajektorii losów i ideałów wykształconej w Bauhausie niemieckiej architektki Lotte Stam-Beese oraz karaibskiej działaczki i pisarki Herminy Huiswoud przedstawioną w postaci dialogów i wystąpień współczesnych protagonistów. Zarówno Stam-Beese jak i Huiswoud na początku lat 30-tych XX w. pracowały w Związku Radzieckim i obie aktywnie działały w Holandii po II wojnie światowej. Film „Two Stones” został nakręcony w zbudowanej w latach 30-tych XX w. konstruktywistycznej dzielnicy Charkowa (Ukraina) KhTZ, pierwszego dużego projektu budownictwa mieszkaniowego, nad którym pracowała Lotte Stam-Beese i w pochodzącej z lat 50-tych XX w. dzielnicy Pendrecht, zaprojektowanej w czasie kiedy Stam-Beese była główną architektką i urbanistką Rotterdamu. W latach 70-tych XX w. Hermina Huiswoud agitowała przeciw przyjętej przez Rotterdam zasadzie, która ograniczała możliwość osiedlania się Holendrów pochodzących z Karaibów w jakiejkolwiek dzielnicy miasta, jeśli mieliby oni stanowić więcej niż 5% populacji. Podobieństwa i dysonanse odmiennych trajektorii życia obydwu kobiet oraz ich oczekiwania związane z ideologią komunistyczną można odnaleźć w myślach i doświadczeniach głównych bohaterów, spośród których wszyscy mają osobiste lub zawodowe związki z poruszanymi kwestiami.

Wendelien van Oldenborgh – artystka, której praktyka dotyczy stosunków społecznych widzianych poprzez badania gestów w przestrzeni publicznej. Często używa medium filmu, współpracując z uczestnikami, aby wytworzyć scenariusze i określić finalny produkt, który może być filmem lub inną formą sztuki. Do najważniejszych prezentacji artystki należą: „Cinema Olanda”, w holenderskim pawilonie na 57. Biennale w Wenecji 2017, „I am a native foreigner”, Stedelijk Museum Amsterdam 2017/18; „Future Footnotes”, solo na Signiant Other, Wiedeń 2018; „As for the future”. Solowa wystawa w galerii DAAD, Berlin 2017; Bete & Deise (2012) w MAM Rio de Janeiro, Casa França-Brasil, Fundaj Recife i Casa do Povo, São Paulo 2015. Van Oldenborgh wystawiała w szeregu znaczących instytucji sztuki, w tym w RAW Material Company Dakar, Tate Liverpool, Muhka Antwerpia, Generali Foundation w Wiedniu i Muzeum Sztuki w Łodzi, a także na: Kijów Bienniale (2015), duński pawilon na 54. Biennale w Wenecji (2011), Biennale w Moskwie (2011), 29. Biennale w Sao Paulo (2010) i 11. Istanbul Biennale (2009).

Bilety: 1 zł

Wydarzenie w języku angielskim.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

26 listopada 2019, godz. 18:00 

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE