Przejdź do sekcji:

TVP Kultura laureatem Nagrody ms

Na oficjalnej gali, która 26 września odbyła się w Muzeum Sztuki, nagrodę ms za 2013 rok z rąk dyrektora Jarosława Suchana odebrała dyrektorka TVP Kultura Katarzyna Janowska. Nagroda przyznawana jest instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym, jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum.

Muzeum Sztuki w Łodzi na kilka tygodni w roku zmienia się w plan filmowy. Wszystko dzięki współpracy dwóch instytucji - najstarszego muzeum gromadzącego sztukę nowoczesną w tej części Europy i poświęconemu kulturze kanałowi Telewizji Polskiej. Tegoroczne przyznanie nagrody programowi TVP Kultura jest formą podziękowania za owocną współpracę oraz przypomnieniem, że nowoczesne muzeum to ośrodek interdyscyplinarny i multimedialny, dla którego mury budynków stanowią jedynie umowną granicę.

Ścisła współpraca Muzeum z telewizją rozpoczęła już w 2010 roku, kiedy zrealizowano reportaż „Sen o nowoczesności” z udziałem profesora Andrzeja Szczerskiego, kuratora odbywającej się w łódzkim Muzeum wystawy „Modernizacje”. Kolejne współprodukcje nabrały charakteru cyklicznego. Pierwsza to „Przewodnik po sztuce” Zbigniewa Libery. Program, dzięki któremu widzowie poznają szczegóły biografii i charakterystykę postawy artystycznej wyróżniających się twórców awangardowych i współczesnych. Każdy odcinek ma postać 7-minutowego filmowego kolażu, konstruowanego przez jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów polskich, Zbigniewa Liberę. Jego głównym celem jest upowszechnianie sztuki współczesnej i nakłonienie odbiorców do przyjęcia do niej świadomego i krytycznego nastawienia. Motywacje stojące za programem są zatem podobne do tych, które 80 lat temu przyświecały Władysławowi Strzemińskiemu, tworzącemu w Łodzi pierwszą w Polsce kolekcję prac awangardowych.

Drugi cykl, „Kulturanek”, to program przeznaczony dla dzieci i młodzieży, wprowadzający w świat kultury współczesnej oraz skłaniający do swobodnego i twórczego poruszania się w jej obszarze. Bohaterami programu są dzieci poznające sztukę w sposób bardzo bezpośredni – poprzez tworzenie własnych prac oraz dyskusje z prowadzącymi program: Leszkiem Karczewskim i Barbarą Kaczorowską (pracownicy działu edukacji MS) oraz gośćmi programu. Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawi się w nowej serii emitowanej na antenie TVP Kultura w tym roku. Co więcej, niekonwencjonalne warsztaty pokazywane w „Kulturanku”, są często inspiracją dla regularnych działań muzealnego działu edukacji.

Poprzedni laureaci Nagrody ms:

2009 - Marzena Bomanowska (za rok 2008) - za pomoc w promowaniu wydarzeń Muzeum Sztuki, a w szczególności otwarcia ms2
2010 - Jarosław Przyborowski (za rok 2009) - dzięki któremu możliwy stał się zakup do kolekcji Muzeum pracy Daniela Burena Cabane éclatée
2011 - Piotr Dzięcioł (za rok 2010) - za pomoc w realizacji filmów z każdej wystawy w ramach projektu „ms opus”
2012 - Bank PEKAO SA
2013 - Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - za kilkuletnią, owocną współpracę z ms i przekazanie do Muzeum Sztuki zebranej kolekcji

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.