Przejdź do sekcji:

Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce

Na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, kiedy ulice Spycimierza zostaną udekorowane tradycyjnymi dywanami kwietnymi wpisanymi na listę UNESCO, a w Łowiczu przejdzie słynna procesja, w Łodzi odbędą się obchody Jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska wspólnie z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Grzegorzem Schreiberem, zapraszają na otwarcie wystawy Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce oraz konferencję i prezentacje depozytariuszy z województwa łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Wernisaż

5 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00

W 2023 roku mija 20 lat od przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To również rok jubileuszu 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictw kulturowego. Z okazji jubileuszu Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce, która zostanie zaprezentowana w 6 miastach Polski. Wystawie towarzyszą sesje, spotkania oraz konferencje poświęcone zagadnieniom niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

5 czerwca o godz. 13.00 w Muzeum Sztuki w Łodzi ms2, odbędzie się otwarcie wystawy oraz regionalne obchody jubileuszu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Konferencji będą towarzyszyły prezentacje depozytariuszy z województwa łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Region łódzki będą reprezentowali depozytariusze wpisu Bożego Ciała z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu, który znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, Procesji Bożego Ciała w Łowiczu, wpisanej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz przedstawiciele Tradycji rzeźbiarskich ośrodka w Kutnie, Tradycji kulturowych regionu opoczyńskiego oraz Święta Palanta w Grabowie.

Z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego będą się prezentowali depozytariusze sześciu zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Przywołówek dyngusowych w Szymborzu, Chodzenia z kozą na Kujawach, Tradycyjnego szkutnictwa Pucka, Hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej, Carillonowej muzyki w Gdańsku oraz Kaszubskiej Gwiôzdki.

Wystawę plenerową Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce będzie można oglądać do 17 lipca 2023 r. na Rynku Manufaktury w Łodzi.


WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Wernisaż

5 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE