The Neoplastic Room. Initial State
Publikacja poświęcona w całości przestrzeni zaprojektowanej w 1948 roku przez Władysława Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi, której stworzenie uważa się dziś za jedną z najważniejszych inicjatyw artystycznych sztuki awangardowej, Wydanie angielskojęzyczne.
Obok Kabinett der Abstrakten – Gabinetu Abstrakcji EI Lissitzkiego, otwartego w Provinzialmuseum w Hanowerze w październiku 1927 roku, jest przykładem wyjątkowego w historii muzealnictwa miejsca zaaranżowanego przez samych artystów awangardowych specjalnie do ekspozycji ich sztuki. W momencie powstania Sala stanowiła część Galerii Sztuki Nowoczesnej, przygotowanej przez ówczesnego dyrektora Muzeum Mariana Minicha. Model wystawy prezentującej sztukę awangardową, jaki został wypracowany na potrzeby odsłony ekspozycji w 1948 roku, na wiele lat stał się swego rodzaju wzorem dla późniejszych wystaw zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi, wpływał również na pokolenia odbiorców i artystów.
W publikacji oprócz opisu pierwotnie zaprojektowanej przestrzeni, jej koncepcji, znaczenia i historii powstania znajdziemy starannie zilustrowany katalog dzieł wystawionych na współcześnie zaaranżowanej ekspozycji, będącej próbą odtworzenia pierwotnego układu Galerii Sztuki Nowoczesnej. Książka zawiera również fragmenty dwóch tekstów – artykuły konserwatorki muzealnej Wandy Rubczyńskiej oraz eseju autorstwa Janiny Ładnowskiej uważanego dziś za najważniejszy historyczny materiał o Sali.
Publikacja towarzyszy wystawie „Sala Neoplastyczna. Stan początkowy” czynnej od 31.05.2023 - do odwołania w Muzeum Sztuki w Łodzi ms1 przy ul. Gdańska 43.
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Paulina Kurc-Maj
Autorzy tekstów: PaulinabKurc-Maj, Julianna Goździk, Maria Rubczyńska, Janina Ładnowska
Tłumaczenie tekstów: Ada Arendt, Marcin Wawrzyńczak
Opracowanie graficzne: Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek
ISBN 978-83-66696-40-2
Rok wydania: 2023
Format: 19,5 x 25 x 2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 300
Ilość ilustracji: ok. 292 (246 barwnych i 46 czarno-białych)
Język: angielski