Przejdź do sekcji:

The Great War

Cena: 160 zł
Waga: 1.04 kg
Wydanie angielskojęzyczne. Dogłębne opracowanie tematu zależności między doświadczeniem I wojny światowej a sztuką nowoczesną. Zebrane tu eseje podejmują zagadnienie odniesień do wojny w sztuce i stosunku artystów do wojny w szerszej perspektywie.

I wojna światowa, określana już w okresie międzywojennym mianem Wielkiej Wojny to pierwszy konflikt zbrojny, który ogarnął większość terytorium Europy, a jego skutki odczuwalne były daleko poza tym kontynentem. Stała się wydarzeniem przełomowym w historii świata: wyznaczyła koniec belle époque, a jej długofalowym rezultatem były trwałe – do dziś widoczne – globalne zmiany polityczne, społeczne i kulturowe. Miała ona, jak uważano, stanowić granicę pomiędzy XIX-wiecznym romantyzmem i epoką swoistej niewinności a pozbawionym iluzji i wyalienowanym światem wieku XX. Wielka Wojna ujawniła, jakie mogą być konsekwencje nowoczesności i potwierdziła charakter zachodzących wówczas zmian kulturowych oraz kierunek poszukiwań przedwojennej awangardy.
 Wystawa prezentowana w Muzeum Sztuki i książka, którą oddajemy w ręce czytelników, pokazują obecną w sztuce nowoczesnej pamięć I wojny światowej. Pamięć, która nie wszędzie miała ten sam charakter. W twórczości wielu artystów wojna odegrała kluczową rolę, zarówno poprzez swą totalność, jak i rozpędzenie machiny nowoczesnościb nie tylko w jej aspektach politycznych, ale i technologicznych, kulturowych oraz społecznych. I wojna światowa zmieniła bowiem wszystko i w sposób najradykalniejszy z możliwych zrywała z dotychczasową historią.
 Niniejsza publikacja jest pierwszym w Polsce szerokim opracowaniem tematu zależności między doświadczeniem Wielkiej Wojny a sztuką nowoczesną. Zebrane w niej eseje podejmują zagadnienie odniesień do wojny w sztuce i stosunku artystów do wojny w szerszej perspektywie.


Wydawca:  Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Marek BartelikLidia GłuchowskaPeter SloterdijkPrzemysław StrożekCharlotte de Mille, Wojciech SzymańskiPaulina Kurc-MajPaweł PolitAnna Saciuk-Gąsowska
Tłumaczenie tekstów: Ada Arendt, William Gilcher, Katarzyna Gucio, Anna Jendrzejewska, Beata Połowińska
Koncepcja i redakcja naukowa: Paulina Kurc-MajPaweł PolitAnna Saciuk-Gąsowska
Redakcja: Agnieszka HatowskaJoanna Targoń
Koordynacja wydawnicza: Martyn Kramek
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-63820-78-7
Rok wydania: 2018
Format: 22 x 27 x 2,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 236
Ilość ilustracji: ok 129  (114 kolorowe i 15 czarno-białych)
Język: angielski

Publikacja towarzysząca wystawie „Wielka wojna” 23.11.2018 - 17.03.2019,  Muzeum Sztuki | ms2 Ogrodowa 19, Łódź


regulamin księgarni      kontakt


 

Cena: 160 zł
Waga: 1.04 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE