Przejdź do sekcji:

The Avant-Garde & the State

Cena: 170 zł
Waga: 1.45 kg
Wydanie angielskojęzyczne. Publikacja porusza problematykę relacji sztuki awangardowej i instytucji państwa ukazując ją w szerokiej perspektywie czasowej od lat międzywojennych po czas transformacji ustrojowej w 1989 roku i szerokiej perspektywie geograficznej - Polska i kontekst krajów sąsiednich: Niemiec, Litwy, Czechosłowacji i Węgier.

„Zaletą wystawy i publikacji jest samo podniesienie problematyki relacji awangardy i instytucji państwa, ukazanych w szerokiej perspektywie czasowej (od lat międzywojennych po czas transformacji ustrojowej 1989) oraz geograficznej (Polska i kontekst krajów sąsiednich – Niemiec, Litwy, Czechosłowacji, Węgier), dla przedstawienia którego pozyskano pochodzących z tamtych krajów autorów (Wiktor Liutkus, Pavlína Morganová, Viktoria Popovics). Jest to problem nadal bardzo słabo zbadany, podlegający wielu stereotypowym sądom, podległy wobec politycznych poglądów i emocji. […] [Publikacja] wnosi wiele nowych ustaleń, punktów widzenia i interpretacji do obrazu relacji sztuki awangardowej i instytucji państwa. Bardzo ważną zaletą jest przełamanie badawczego polonocentryzmu, a także wejście na pola leżące poza zainteresowaniem historii sztuki (np. artyści ludowi, zarobki artystów).”

Fragment recenzji prof. dr hab. Marii Poprzęckiej


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy tekstów: Dorota MonkiewiczLidia GłuchowskaAndrij BojarovViktoras LiutkusWojciech SzymańskiIzabela MościckaAnna MarkowskaJoanna KordjakAgnieszka Rejniak-MajewskaPavlína MorganováSylwia SerafinowiczViktória PopovicsJakub Banasiak
Koncepcja i redakcja naukowa: Dorota Monkiewicz
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-63820-76-3
Rok wydania: 2018
Format:  22 x 27 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 350
Ilość ilustracji:  ok 157  (108 kolorowych i 49 czarno-białych)
Język: wydanie angielskojęzyczne

Publikacja towarzysząca wystawie „Awangarda i państwo” 26.10.2018–27.01.2019 Muzeum Sztuki | ms1 Więckowskiego 36, Łódź


regulamin księgarni      kontakt


 

Cena: 170 zł
Waga: 1.45 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE