Przejdź do sekcji:

Teresa Żarnower (1897-1949). An Artist of the End of Utopia (j. ang.)

Cena: 120 zł
Waga: 2.67 kg

Pierwsza monograficzna publikacja poświęcona twórczości i życiu artystki (wersja angielskojęzyczna)


„Teresa Żarnower (1897-1949). An Artist of the End of Utopia” to pierwsza monograficzna publikacja poświęcona twórczości i życiu artystki. Stanowi ona podsumowanie wieloletnich badań prowadzonych przez kuratorów wystawy: Andrzeja Turowskiego i Miladę Ślizińską.

Przedstawione w katalogu odkrycia rzucają nowe światło na postać jednej z najradykalniejszych polskich artystek awangardowych. Autorzy odkrywają i porządkują fakty na temat twórczości artystki jej poglądów na tle kultury i w odniesieniu do wydarzeń w międzywojennej Polsce. Ujawniają związki Żarnówerówny z polskim i żydowskim środowiskiem intelektualnym i artystycznym. Odkrywają fakty na temat dramatycznej ucieczki z Europy w czasie II wojny światowej oraz o latach spędzonych w Nowym Jorku. 

Na liczącą ponad 500 stron publikację składają się: wstęp Jarosława Suchana, teksty Andrzeja Turowskiego, Milady Ślizińskiej, Aleksandry Idzior i Magdaleny Dabrowski. W drugiej części katalogu znajduje się zbiór dokumentów, istniejących i zaginionych dzieł, wystaw oraz bibliografia. Na uwagę zasługuje także kalendarium z burzliwych, ostatnich lat życia Żarnower (1940-1949), opracowane przez Miladę Ślizińską. 


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Koncepcja publikacji, redakcja: Milada Ślizińska, Andrzej Turowski
Projekt i opracowanie graficzne: Maciej Buszewicz
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak


ISBN 978-83-63820-21-3 
Rok wydania: 2014
Format: 26 x 30 x 4,5 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Ilość stron: 524
Ilość ilustracji: 400 (kolorowe i czarno-białe)
Język: angielski
Publikacja towarzyszyła wystawie: „Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii” w 2014 r.


regulamin księgarni          kontakt


 

 

Cena: 120 zł
Waga: 2.67 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE