Przejdź do sekcji:

Sybilla 2014 - dwa wyróżnienia dla Muzeum Sztuki

Sybilla, nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawana jest najbardziej wartościowym i innowacyjnym rozwiązaniom w muzealnictwie. W tym roku nagrody rozdano na gali w ramach I Kongresu Muzealników Polskich w Łodzi. Dwukrotnie wyróżniono Muzeum Sztuki w Łodzi.

W kategorii "Wystawy sztuki" Muzeum otrzymało wyróżnienie za wystawę "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii". Teresa Żarnowerówna była jedną z najradykalniejszych osobowości polskiej sceny artystycznej dwudziestolecia międzywojennego. Jej nazwisko weszło do kanonu historii sztuki, mimo to jej życiorys wciąż kryje wiele tajemnic. Wystawa będąca efektem pracy kuratorów – Milady Ślizińskiej oraz Andrzeja Turowskiego – pozwoliła spojrzeć na nowo na jej twórczość i nieznane kulisy dramatycznej ucieczki z okupowanej Francji do Stanów Zjednoczonych.

Drugie wyróżnienie, w kategorii "Publikacje", Muzeum otrzymało za książkę "Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda" pod redakcją Pauliny Kurc-Maj. "Zmiana pola widzenia" to bogato ilustrowana polsko-angielska publikacja na temat  rewolucyjnej roli awangardy w podejściu do projektowania graficznego. Obok tekstów współczesnych znawców projektowania i historyków sztuki w katalogu znajdują się przedruki wybranych materiałów źródłowych, w tym teksty artystów takich jak Mieczysław Szczuka czy Laszlo Moholy-Nagy oraz wcześniej niepublikowana korespondencja pomiędzy Janem Tschicholdem (twórcą Nowej Typografii) i Władysławem Strzemińskim.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE