Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody

Książka opowiada o wyobrażeniach przyrody, wpływie nauki na sztukę i próbie zrozumienia roli człowieka wobec środowiska. Użyta w tytule metafora superorganizmu odnosi się do ekspansywności gatunku ludzkiego, która powoduje zarówno rozwój cywilizacyjny, jak i degradację Ziemi.
Postawy, które odnajdujemy w sztuce awangardy, są intrygującym obrazem ludzkich fascynacji, lęków, złudzeń, rozważań i afektów, jakich doświadczamy w związku z przyrodą i które, ze względu na uniwersalność i trwałość tego doświadczenia, pozostają nieustająco aktualne.
Niniejsza publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza związana jest z wystawą Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, przybliżającą problematykę projektu poprzez takie pojęcia jak Krajobraz postnaturalny, Biofilia, Wcielone widzenie, Czwarty wymiar, Mikrokosmos i makrokosmos, Ewolucja. Druga część zawiera eseje uznanych badaczy - Fae Brauer, Iwony Luby, Jacoba Wamberga, Isabel Wünsche, którzy opisują nowe sposoby odczytania relacja między awangardą a nauką, technologią i przyrodą.


Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Autorzy: Fae Brauer, Isabel Wünsche, Jacob Wamberg,
Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj, Iwona Luba 
Koncepcja i redakcja naukowa: Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj
Redakcja stylistyczno-językowa: Agnieszka Hatowska
Koordynacja wydawnicza: Ewa Jędrzejczak 
Projekt graficzny i skład: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-63820-53-4
Rok wydania: 2017
Format: 22 x 27 x 3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 266
Ilość ilustracji: ok 200 (102 kolorowe i 35 czarno-białych)
Język: wydanie polskie i angielskie

Publikacja towarzysząca wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”, 10.02.2016 - 21.05.2017 w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Cena 100 zł. Obecnie publikacja jest niedostępna w sprzedaży.


POBIERZ FRAGMENT         

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE