Przejdź do sekcji:

St Ives, i gdzie indziej. Powojenne malarstwo brytyjskie

Wystawa, która zostanie zaprezentowana w 2025 r., obejmować będzie prace artystów brytyjskich związanych z St Ives, t.j. Roger Hilton, Peter Lanyon, Terry Frost, William Scott, Adrian Heath, Bryan Wynter czy Patrick Heron. Będzie koncentrować się na wypracowanych przez nich ideach sztuki abstrakcyjnej, kompozycji i medium malarstwa. 

Celem projektu jest ukazanie sposobu rozumienia abstrakcji przez artystów związanych z St Ives w relacji do doświadczenia krajobrazu. Wystawa wiązać będzie wypracowane przez nich innowacje formalne i techniczne z poczuciem umiejscowienia – wrażliwą i wyostrzoną świadomością przebywania w określonym miejscu. Związane z nią syntetyczne i procesualne aspekty obrazów są cechami wyróżniającymi malarstwo brytyjskie w okresie od lat 40. do lat 60. XX wieku. Wchodzą one w interesujący rezonans z malarstwem polskim tego okresu.

Wystawa ujawniać będzie wątek polski w powojennej historii malarstwa z kręgu St Ives – częste wizyty w Kornwalii, kontakty z artystami i związane z nimi obrazy Piotra Potworowskiego. Będzie również okazją do ukazania dokonań artystycznych Doreen Heaton-Potworowskiej, asystentki Potworowskiego w Bath Academy of Art w Corsham i jego późniejszej żony. Ich wspólny pobyt w Polsce w latach 1958-1962 był okazją do zastosowania idei wypracowanych w brytyjskim środowisku artystycznym w kontekście polskim. 


Partnerem projektu jest British Council:

Na białym tle czarny napis British Council


WIĘCEJ INFO

kurator:

Paweł Polit

Podziel się informacją

INFO

kurator:

Paweł Polit

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE