St Ives, i gdzie indziej. Powojenne malarstwo brytyjskie

Wystawa, która zostanie zaprezentowana w 2025 r., obejmować będzie prace artystów brytyjskich związanych z St Ives, t.j. Roger Hilton, Peter Lanyon, Terry Frost, William Scott, Adrian Heath, Bryan Wynter czy Patrick Heron. Będzie koncentrować się na wypracowanych przez nich ideach sztuki abstrakcyjnej, kompozycji i medium malarstwa. 

INFO

kurator:

Paweł Polit

Celem projektu jest ukazanie sposobu rozumienia abstrakcji przez artystów związanych z St Ives w relacji do doświadczenia krajobrazu. Wystawa wiązać będzie wypracowane przez nich innowacje formalne i techniczne z poczuciem umiejscowienia – wrażliwą i wyostrzoną świadomością przebywania w określonym miejscu. Związane z nią syntetyczne i procesualne aspekty obrazów są cechami wyróżniającymi malarstwo brytyjskie w okresie od lat 40. do lat 60. XX wieku. Wchodzą one w interesujący rezonans z malarstwem polskim tego okresu.

Wystawa ujawniać będzie wątek polski w powojennej historii malarstwa z kręgu St Ives – częste wizyty w Kornwalii, kontakty z artystami i związane z nimi obrazy Piotra Potworowskiego. Będzie również okazją do ukazania dokonań artystycznych Doreen Heaton-Potworowskiej, asystentki Potworowskiego w Bath Academy of Art w Corsham i jego późniejszej żony. Ich wspólny pobyt w Polsce w latach 1958-1962 był okazją do zastosowania idei wypracowanych w brytyjskim środowisku artystycznym w kontekście polskim. 


Partnerem projektu jest British Council:

Na białym tle czarny napis British Council


Podziel się informacją

INFO

kurator:

Paweł Polit

Podziel się informacją