Spotkanie z Wendelien van Oldenborgh i bohaterkami „obsady”
Zapraszamy na spotkanie z artystką i współtwórczynią wystawy „Praca, praca, praca (praca)” Wendelien van Oldenborgh oraz bohaterkami filmu „obsada” – Magdaleną Bojdo, Moniką Czajkowską i Jakubem Danilewiczem. Rozmowę poprowadzi współkuratorka wystawy – Joanna Sokołowska. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.
INFO
Miejsce
ms1, Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43, ogród ms1 / przestrzeń wystawy i sala edukacyjna
Czas
„obsada” to nowa produkcja filmowa Wendelien van Oldenborgh, stworzona z myślą o wystawie z Muzeum Sztuki i całkowicie zrealizowana w Łodzi. Powstała ona we współpracy z zespołem filmowym złożonym z samych kobiet. Jest próbą nie tylko rewizji historii wymazywania kobiet z kultury, ale i stworzenia innych, niepatriarchalnych opowieści oraz metod pracy. Zaangażowana w produkcję grupa studentek, doktorantek i absolwentek związana jest z łódzką Szkołą Filmową. Zmiana, do której dążą, nie polega wyłącznie na zastąpieniu mężczyzn kobietami. Wydarza się w otwartym – wrażliwym na kontekst miejsca i wielogłos zespołu – improwizowanym procesie współpracy z van Oldenborgh. Osobiste i grupowe doświadczenia kobiet współgrają z planami filmowymi w Muzeum Sztuki (w tym w Sali Neoplastycznej) i Szkole Filmowej.
W trakcie spotkania porozmawiamy z przedstawicielkami kolektywu o emancypacyjnym charakterze kolektywnej pracy, rozproszonym autorstwie oraz empatii w działaniu. Wspólnie postaramy się także pospekulować o przyszłości pracy i produkcji artystycznej, szukając przy tym sposobu, miejsc i idei, które mogłyby obecny ład zakwestionować.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Praca, praca, praca (praca)”.
* Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne, o miejscu wydarzenia powiadomimy w przyszłym tygodniu.
________
Wendelien van Oldenborgh jest holenderską artystką mieszkającą w Berlinie. Do jej najważniejszych projektów należą: Cinema Olandaw holenderskim pawilonie na 57. Biennale w Wenecji 2017, tono lengua boca w CA2M (Madryt, 2019), I am a native foreigner, Stedelijk Museum Amsterdam (2017/18). Twórczość van Oldenborgh prezentowana była również w takich instytucjach jak RAW Material Company Dakar, Tate Liverpool, Muhka Antwerpia, Generali Foundation w Wiedniu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Brała udział w Biennale w Kijowie (2015) oraz 54. Biennale w Wenecji (2011) w pawilonie duńskim.