Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Spotkanie podsumowujące rok projektu POLSKA CYFROWA w Muzeum Sztuki

Na spotkanie w czerwcową niedzielę w ogrodzie ms¹ zaprosiliśmy osoby zainteresowane korzystaniem z rozbudowywanego w ramach projektu POLSKA CYFROWA portalu zasoby.msl.org.pl, na którym prezentujemy zdigitalizowane obiekty z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Specjalnymi goścmi byli podopieczni Fundacji MiszMasz z Kalisza.

GDZIE: ms1, ul. Więckowskiego 36

KIEDY: 20 czerwca 2021, godz. 12:00

Zgromadzonej publiczności pokazano efekty pierwszego roku realizacji projektu. Pracownicy działu edukacji oraz redaktor naczelna portalu zasoby.msl.org.pl zaprezentowali nie tylko zdigitalizowane muzealia, ale także ich opisy oraz możliwe sposoby pracy z tymi materiałami. Zostały one przystosowane do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

W ramach trzech lat realizacji projektu finalnie zdigitalizowanych zostanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu organizowane jest spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści. Pierwsze z nich 20 czerwca 2021.   

Na dziedzińcu i w ogrodzie, oprócz prezentacji zasad działania i możliwości jakie daje portal zasoby.msl.org.pl, zaprosiliśmy także gości na wegatariańsko-wegański catering.

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Projekt pn. „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi” współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLN Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE