Przejdź do sekcji:

Spotkanie na antresoli: Taktyki Andrzeja Partuma [zmiana terminu na 8 grudnia]

Podczas kolejnego spotkania na antresoli Marta Pierzchała, przy pomocy archiwum artysty i zbiorów Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi, odkryje przed nami historie wybranych działań Andrzeja Partuma. 

INFO

Miejsce

Biblioteka Muzeum Sztuki, ms1, Więckowskiego 36

Czas

8.12.2022, czwartek, godz. 18.00

Partum jako artysta prowadził w Warszawie tzw. Biuro poezji. Miejsce funkcjonowało jako niezależna instytucja kultury konsekwentnie realizująca własny program. W manifeście założycielskim artysta proklamował ”twórczy i autorytatywny” charakter biura.

Partum jako archiwista organizował wysyłki do przyjaciół i artystów z Polski i z zagranicy. Wysyłane na własny koszt manifesty, pocztówki i hasła były wezwaniem do wielojęzycznego dialogu. Odpowiedzi adwersarzy załączone materiały były sukcesywnie zbierane w nienumerowanych teczkach formatu A4. Legitymacja członkowska „Biura poezji” uprawniała do korzystania ze zgromadzonych na miejscu publikacji i materiałów.

Partum jako performer znany był z akcji realizowanych na żywo. Podczas V Biennale Form Przestrzennych  w 1973 roku dwukrotnie zakłócił pokaz filmów Józefa Robakowskiego. Za pierwszym razem nakłuwał pusty ekran szpilkami pod hasłem „Akupunktura”. Za drugim podkładając pod projektor lustro, rzutował obraz na ściany i sufit pomieszczenia manifestując przy tym, że „Film nie potrzebuje ekranu”.

Partum jako kompozytor rozpoczął w 1959 roku od plakatowania miasta napisem „Partum w Warszawie!!!”. Rok później powtórzył działanie angażując zarząd i pracowników  Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz fałszując zapowiedź swojego koncertu fortepianowego i recitalu poezji. Sprawa wyszła na jaw  i koncert odwołano. Faktem stał się blamaż instytucji Państwowej i wykpienie elity rządzącej.

Partum jako poeta wydał w latach 60. XX wieku własnym nakładem 5 tomików poezji. Dochód ze zbioru „ Osypki Woli” przeznaczony był na rzecz zaprowadzenia pokoju w Wietnamie. Niektóre egzemplarze  autor rozprowadzał przez Państwowy Antykwariat Naukowy w Warszawie. Innymi handlował osobiście pod Pałacem Kultury i Nauki podczas dorocznych Targów Książki.

Historia wybranych działań Andrzeja Partuma  opowiedziana będzie  z wykorzystaniem oryginalnych materiałów z archiwum artysty oraz dodatkowych archiwaliów ze zbiorów Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi

WIĘCEJ INFO

prowadzenie

Marta Pierzchała

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Mapa

INFO

Miejsce

Biblioteka Muzeum Sztuki, ms1, Więckowskiego 36

Czas

8.12.2022, czwartek, godz. 18.00

prowadzenie

Marta Pierzchała

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE