Przejdź do sekcji:

Spotkanie dla Warsztatów Terapii Zajęciowej

26 listopada w ramach projektu "Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi" organizujemy kolejne spotkanie skierowane do osób chcących lepiej poznać treści dostępne na portalu zasoby.msl.org.pl. Szczególnie wiele miejsca poświęcimy potrzebom odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz z wyzwaniami kognitywnymi.

26 listopada 2021 , godz.  11:00-13:00, spotkanie z uczestnikami_czkami Warsztatów Terapii Zajęciowej

prowadzenie: Agnieszka Wojciechowska-Sej, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

26 listopada w ramach projektu "Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi" organizujemy kolejne spotkanie skierowane do osób chcących lepiej poznać treści dostępne na portalu zasoby.msl.org.pl. W trakcie wydarzenia Agnieszka Wojciechowska-Sej, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Sztuki, i Katarzyna Mądrzycka – Adamczyk , Koordynatorka Dostępności MSŁ zaprezentują możliwości portalu, który sukcesywnie wzbogacany jest o zdigitalizowane archiwalia i dzieła sztuki. Omawiając konkretne muzealia wskażemy możliwe sposoby pracy z materiałami dostępnymi na portalu, szczególnie wiele miejsca poświęcając potrzebom odbiorców z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz z wyzwaniami kognitywnymi.

Muzeum Sztuki w Łodzi to instytucja badająca i prezentująca sztukę awangardową oraz progresywne zjawiska artystyczne. Muzeum założone w 1930 r. jest jedną z najstarszych do dziś istniejących instytucji kolekcjonujących sztukę awangardową. Realizowany program koresponduje z rewolucyjnym projektem wypracowanym na przełomie lat 20. i 30. XX wieku przez grupę "a.r.". Jej członkowie – Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Julian Przyboś i Jan Brzękowski – przekazali nowo powstającemu muzeum dar w postaci zgromadzonej przez siebie kolekcji sztuki nowoczesnej. Dziś tym darem dzielimy się z gośćmi Muzeum: realnie w siedzibach oraz wirtualnie poprzez portal zasoby.msl.org.pl.

________________________

W ramach trzech lat realizacji projektu Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi finalnie zdigitalizowanych zostanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu organizowane jest spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści. Pierwsze z nich odbyło się 20 czerwca 2021 roku, drugie zaplanowaliśmy na 5 października 2021 roku.

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE