Przejdź do sekcji:

Spotkanie dla podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Łodzi i konferencja prasowa podsumowująca projekt

16 czerwca 2023 w ramach projektu „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi” odbyło się spotkanie, na które zaproszone zostały osoby z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Łodzi.

Obszar edukacyjny w projekcie „Cyfrowe udostępnienie zbiorów MSŁ” to działania upowszechniające i dostępnościowe. Dygitalizowane dzieła sztuki zyskują w procesie projektowym opisy dedykowane odbiorczyniom i odbiorcom o różnym stopniu sprawności i komunikacji. Spotkanie podsumowujące kolejny rok pracy stało się doskonałą okazją do podzielenia się z naszymi gośćmi efektami pracy. Opisy dygitalizowanych dzieł czynią czytelnym nasz portal zasoby.msl.org.pl oraz codzienną pracę warsztatową. Podczas spotkania podzieliliśmy się naszymi kompetencjami, wiedzą i umiejętnościami z gośćmi.

Spotkanie było połączone z konferencją prasową podsumowującą projekt, na której zjawili się zaproszeni dziennikarze.

________________________

W ramach trzech lat realizacji projektu "Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi" finalnie zdigitalizowanych zostanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu organizowane jest spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści. Pierwsze z nich odbyło się 20 czerwca 2021 roku, drugie 5 października 2021 roku.

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLN


Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE