Przejdź do sekcji:

Spotkanie dla Klubu Świadomej Młodzieży

27 czerwca w ramach projektu „Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi” zorganizowaliśmy kolejne spotkanie skierowane do osób chcących lepiej poznać treści dostępne na portalu zasoby.msl.org.pl. Tym razem zaprezentowaliśmy poszczególne etapy powstawania materiałów, które publikujemy na portalu.

27 czerwca 2022, godz.  11:00-15:00, spotkanie z członkami i członkiniami Klubu Świadomej Młodzieży przy fundacji Autism Team z Łodzi i z Włocławka.

prowadzenie: Dział Komunikacji, wsparcie: Dział Edukacji i Dział Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi

27 czerwca w ramach projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi” zorganizowaliśmy kolejne spotkanie dla osób, które chcą lepiej poznać następujące po sobie etapy pracy nad treściami udostępnianymi na portalu zasoby.msl.org.pl. W trakcie wydarzenia Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk – z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, a zarazem Koordynatorka Dostępności MSŁ zaprezentowała możliwości portalu, który sukcesywnie wzbogacamy o zdigitalizowane archiwalia i dzieła sztuki. W kolejnym kroku Monika Cywińska i Wojciech Obniski - pracownicy Działu Dokumentacji Naukowej zaprosili uczestniczki i uczestników spotkania do pracowni digitalizacji, gdzie na konkretnych przykładach zaprezentują sposoby digitalizacji dzieł sztuki. Ostatnią atrakcją jaką przygotowaliśmy dla naszych gości była wizyta w Magazynie J, gdzie Julianna Goździk z Działu Zbiorów Sztuki Nowoczesnej oraz Leszek Karczewski i Marta Wlazeł (Dział Edukacji) opowiedzieli o sposobie przechowywania dzieł sztuki, które akurat nie są prezentowane na ekspozycjach.


Muzeum Sztuki w Łodzi to instytucja badająca i prezentująca sztukę awangardową oraz progresywne zjawiska artystyczne. Muzeum założone w 1930 r. jest jedną z najstarszych do dziś istniejących instytucji kolekcjonujących sztukę awangardową. Realizowany program koresponduje z rewolucyjnym projektem wypracowanym na przełomie lat 20. i 30. XX wieku przez grupę a.r.. Jej członkowie – Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Julian Przyboś i Jan Brzękowski – przekazali nowo powstającemu muzeum dar w postaci zgromadzonej przez siebie kolekcji sztuki nowoczesnej. Dziś tym darem dzielimy się z gośćmi Muzeum: realnie w siedzibach oraz wirtualnie poprzez portal zasoby.msl.org.pl

________________________

W ramach trzech lat realizacji projektu Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi finalnie zdigitalizowanych zostanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych 1150. Będą to zarówno dzieła sztuki dawnej (60 obiektów) oraz sztuki nowoczesnej (990 obiektów), filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów), jak i materiały biblioteczne (100 obiektów). Udostępnionych zostanie także 5000 dokumentów zawierających metadane o dziełach. Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzeb osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł. Ponadto, w każdym roku realizacji projektu organizowane jest spotkanie edukacyjno-konsultacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych korzystaniem z tych treści. Pierwsze z nich odbyło się 20 czerwca 2021 roku, drugie 5 października 2021 roku.

Całkowita wartość projektu: 4 994 130,11 zł (brutto) 4 432 737,49 zł (netto)

Wkład Funduszy Europejskich: 3 751 425,54 zł (netto)

Projekt pn. Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi współfinansowany jest w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury, oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 679 359,96 PLNGaleria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE