Przejdź do sekcji:

Spotkania na antresoli: Wspólnota Leeeżeć

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

24 października 2019, czwartek, godz. 18:00

Wspólnota Leeeżeć według jednych powstała w 1979 roku na kongresie iluzjonistycznym w Łodzi. Inni twierdzą, że kiedy indziej i w Choszcznie k. Szczecina. Krąży też wersja, że założyli ją studenci kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego podczas zlotu Ruchu Wolność i Pokój oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego w Lubieszewie w 1989 roku. Kilkunastoosobowy skład grupy jest zmienny, ale centralną jej postacią pozostaje do dziś Andrzej Miastkowski występujący pod pseudonimem Egon Fietke.

Członkowie Wspólnoty Leeeżeć współtworzyli Galerię Działań Maniakalnych – „diecezję łódzką” Pomarańczowej Alternatywy, której niezapomnianymi wodzirejami był Krzysztof Skiba i Tomasz Gaduła-Zawratyński. Na burzliwym przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku urządzali w Łodzi niezapomniane zdarzenia uliczne, podczas których absurd gonił absurd, a występujących i widzów – milicja. Wkrótce jednak okazało się, że upadły komunizm i nowa rzeczywistość przestały być atrakcyjne jako źródło inspiracji. Wspólnota rozpoczęła więc podróż ku nowym obszarom sztuki: kolejne wystąpienia grupy polegały na aranżowaniu mistycznych przestrzeni, budowaniu olbrzymich instalacji przypominających archaiczne, olbrzymie zwierzęta – pokazom niemal zawsze towarzyszyła mroczna muzyka i światło ultrafioletowe, wydobywające na jaw malowane wszędzie tajemnicze symbole, znaki, hasła, przedstawienia zwierząt czy postaci.

Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w każdy ostatni lub przedostatni czwartek miesiąca o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi.

Bilet: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Prowadzenie

Maciej Cholewiński

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

24 października 2019, czwartek, godz. 18:00

Prowadzenie

Maciej Cholewiński

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE