Przejdź do sekcji:

Spotkania na antresoli: W archiwum Themersonów

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

28 listopada 2019, g. 18:00

Formy autobiograficzne tworzone przez Themersonów przyjmują postać świadectw zarówno wizualnych niepiśmiennych (rysunki, zdjęcia, filmy, rzeźby, kolaże), jak i piśmiennych (listy, dzienniki, notatki, pocztówki, telegramy, utwory literackie).

Wśród blisko tysiąca osób, z którymi artyści utrzymywali rozmaite stosunki, znajduje się również spora grupa adresatów powszechnie niekojarzonych z małżeństwem. Przykładem tego typu relacji są przechowywane w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi dokumenty wymieniane z Ireną Grosz – 39 listów i pocztówek, które w latach 1964-1978 Themersonowie pisali do swojej przyjaciółki. Kolejnym nieoczywistym kluczem odczytań sylwetek Themersonów jest ich doświadczenie wojenne, które w sposób dotąd pomijany oddają niedawne publikacje autobiograficzne: wspomnienia siostrzenicy artystów Jasi Reichardt (Piętnaście podróży z Warszawy do Londynu, 2018 r.) oraz publikacja zbioru dokumentów tworzonych przez małżeństwo w latach 1940-1942 (Niewysłane listy, 2019 r.).

Wprowadzenie: Marta Pierzchała, z gościnnym udziałem dr hab. prof. ucz. Agnieszki Karpowicz (UW), Honoraty Sroki (UW, „Archiwum Kobiet” IBL PAN)

Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w każdy ostatni lub przedostatni czwartek miesiąca o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli

Czas

28 listopada 2019, g. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE