Przejdź do sekcji:

Słowo kłamie - oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej 1918-1939

INFO

Miejsce

Instytut Polski w Budapeszcie

Czas

18.04.2018 - 15.06.2018

Wystawa była kolejną odsłoną projektu zainicjowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Polski w Dusseldorfie, który miał swoją premierę w ramach obchodów stulecia awangardy. Pokazuje nowoczesność widzianą z perspektywy okresu międzywojennego w Polsce, a także zmagania twórców z zastosowaną wówczas formą wyrazu – fotografią, postrzeganą jako narzędzie najpełniej odpowiadające wymogom nowych czasów.

Industrializacja, urbanizacja, rozwój kultury miejskiej i coraz większa popularyzacja pracy w przemyśle stanowiły niespotykane wcześniej zjawiska. Za pomocą nietypowych środków, które miały zaskoczyć odbiorcę, awangardowi artyści starali się stworzyć język nowej epoki, nazwać ją i zrozumieć. Nowoczesna fotografia warunkowała nowe sposoby myślenia i postrzegania rzeczywistości. W jej arsenale znalazły się fotografia abstrakcyjna, bezkamerowa, fotomontaż oraz szereg zabiegów kompozycyjnych, takich jak nietypowa perspektywa, czy kadrowanie. Miały one nie tylko stworzyć adekwatny opis nowoczesności, ale też pomóc odbiorcy sprostać jej wyzwaniom.

Na wystawie prezentowane były prace artystów awangardowych (Jan Maria Brzeski, Kazimierz Podsadecki, Stefan Themerson), których twórczość jest na gruncie polskim osobnym fenomenem oraz prace polskich fotografów eksperymentujących z nowymi środkami wyrazu (m.in. Jan Neuman, Witold Romer i Krystyna Gorazdowska). Jednym z elementów wystawy w Budapeszcie był pokaz filmu Woda Witolda Romera, w którym autor prezentuje bardzo nowatorskie na owe czasy zdjęcia podwodne wykonane kamerą własnego pomysłu, jednocześnie nawiązując do „nowowidzeniowej”, awangardowej fotografii. Film, który dotąd dostępny był jedynie w rodzinnym archiwum, teraz powrócił z pierwszym po latach pokazem do Budapesztu, gdzie zdobył III nagrodę i brązowy medal w kategorii filmów montażowych na festiwalu filmowym w 1938 roku.

WIĘCEJ INFO

Organizatorzy

Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Polski w Budapeszcie

Kuratorki

Paulina Kurc-Maj, Maria Franecka

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

starak

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Instytut Polski w Budapeszcie

Czas

18.04.2018 - 15.06.2018

Organizatorzy

Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Polski w Budapeszcie

Kuratorki

Paulina Kurc-Maj, Maria Franecka

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE