Przejdź do sekcji:

Śladem linii Wacława Szpakowskiego – oprowadza Jakub Gawkowski

Nie zawsze je dostrzegamy, a funkcjonują zarówno w zjawiskach przyrody, jak i organizacji życia społecznego. To niewidoczne rytmy, które czasem spajają świat a innym razem działają destrukcyjnie. Badają je zarówno przyrodnicy, jak i socjologowie czy historycy. Kiedy ich aparat zawodzi, do akcji wkraczają niekiedy również awangardowi artyści, próbując językiem abstrakcji uchwycić to, co w innych – bardziej konkretnych – formach ekspresji musi jeszcze poczekać na swój czas. 

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43, parter

Czas

13 lutego, g. 12:00, 13:00, 14:00

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie „Notes ryski. Śladem linii Wacława Szpakowskiego”, z udziałem Jakuba Gawkowskiego. Ekspozycja w ms¹ kieruje naszą uwagę na wspomniane niewidoczne rytmy, za punkt wyjścia biorąc życie i twórczość Szpakowskiego (1883-1973), szczególnie w początkach XX wieku, gdy artysta mieszkał i studiował w Rydze. Ale, co istotniejsze, otwiera w ten sposób przestrzeń do dialogu, do którego zaproszeni zostali także twórcy z innych pokoleń, by zainicjować nowe sojusze i spotkania, wykraczające poza horyzont zakreślony przez czas i miejsce życia samego Szpakowskiego.

Obok twórczości klasyka awangardy pokazujemy ośmioro współczesnych artystek i artystów, również pracujących z abstrakcją. Projekt ten – prezentując, na jak różne sposoby rozkwitało dziedzictwo Szpakowskiego i jak prace artystów różnych pokoleń wchodzą z nim w dialog – zachęca do nowego spojrzenia na modernistyczną awangardę. Spojrzenie to skupia się na wydobyciu współczesnego znaczenia tych prac, przedstawiając jednocześnie lokalny, polityczny i społeczny kontekst, w jakim powstawały.

Artyści: Wacław Szpakowski, Andrés Galeano, Navine G. Khan-Dossos, Hana Miletić, Janek Simon, Viktor Timofeev, Zanis Waldheims, Evita Vasiļjeva, Amanda Ziemele

Oprowadzanie adresujemy do niewielkich grup (liczba miejsc jest ograniczona do 10).  Aby wziąć w nim udział, należy napisać na adres edu@msl.org.pl lub zadzwonić pod numer tel. 605 060 063. Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W wypadku wystąpienia niepokojących objawów, prosimy o zrezygnowanie z udziału w wydarzeniu. Wydarzenie w cenie biletu wstępu na wystawę. 

WIĘCEJ INFO

prowadzący:

Jakub Gawkowski

zapisy:

e-mail: edu@msl.org.pl lub tel. 605 060 063

cena:

koszt biletu wstępu na wystawę

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

Załączniki

INFO

Miejsce

ms¹, ul. Gdańska 43, parter

Czas

13 lutego, g. 12:00, 13:00, 14:00

prowadzący:

Jakub Gawkowski

zapisy:

e-mail: edu@msl.org.pl lub tel. 605 060 063

cena:

koszt biletu wstępu na wystawę

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE