Przejdź do sekcji:

Siostry Rzeki wzywają na oprowadzanie po „Raporcie troski”

Do spotkania w Muzeum Sztuki w Łodzi nawoływały Siostry Rzeki, które oprowadziły przybyłych po wystawie Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski będącej celebracją kobiecego zaangażowania w różne sfery życia, przede wszystkim jednak w obronę przyrody.


INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, przestrzeń wystawy

Czas

22 listopada 2019, piątek, godz. 17:00

„Bądź rzeką! Wybierz swoją ukochaną rzekę z dzieciństwa lub tę, którą mijasz codziennie w drodze do pracy. Może to być duża lub mała rzeka, potok, strumień. Wielkość nie ma znaczenia, wszystkie są tak sama ważne. Niosą wodę, niosą życie. Ubierz się na niebiesko. Dołącz do Sióstr Rzek! Przybywaj rzeko Rabo, Dunajcu, Białko, Nido, Sanie, Pilico, Przemszo, Wdo, Mątowo... Spotkajmy się razem, niczym liczne dopływy Wisły i zamanifestujmy, że nie zgadzamy się na niszczenie przyrody”.

Siostry Rzeki to akcja w obronie ostatnich naturalnych rzek Europy, w tym Wisły. Zapoczątkowały ją działania mające chronić Wisłę przed planowaną drogą wodną E 40 oraz budową nowej wielkiej zapory na Wiśle w Siarzewie. Akcja powstała, by upowszechnić postulaty Koalicji Ratujmy Rzeki, stworzonej w reakcji na rządowe plany zagłady ostatnich naturalnych rzek. Wymyśliła i zainicjowała ją Cecylia Malik, a następnie zaprosiła do kolektywu Annę Grajewska i Agatę Bargiel, z którymi w 2017 roku działały jako Matki Polki na Wyrębie.

Siostry Rzeki w 2018 zorganizowały liczne happeningi, podczas, których kobiety wchodzą do rzeki i śpiewają pieśń, opracowaną przez Agatę Bargiel, trzymając tablice z imionami wybranych przez siebie rzek. Koncepcja akcji jest taka, że na ratunek Wiśle przybywają jej siostry, czyli inne rzeki, a kobiety, czyli Siostry Rzeki, udzielają im głosu. Happeningom towarzyszą merytoryczne wystąpienia i apele z udziałem ekspertów z Koalicji Ratujmy Rzeki.

W lipcu 2019 Siostry Rzeki organizowały podczas spływu nośne medialnie pokazy kolekcji recyclingowych strojów kąpielowych, które stały się manifestem, ale też narzędziem upowszechniającym wiedzę o rzece. Podczas postoju w Warszawie Siostry Rzeki wybrały się w strojach kąpielowych na umówione spotkanie do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i żeglugi śródlądowej i w towarzystwie mediów przekazały ministrowi Apel Koalicji Ratujmy Rzeki.

Tworzenie kostiumów kąpielowych i pokazy mody stały się pretekstem do rozmowy o rzekach kobiecym głosem, o wartości społecznej zasobów słodkiej wody, o prawie do pięknego krajobrazu, o rzekach w kryzysie klimatycznym. Nieuregulowane dzikie rzeki zostały zestawione z ciało pozytywnym projektem wzmacniającym kobiety i wydobywającym ich piękno – bez względu na wiek czy rozmiar.

Wstęp wolny

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, Więckowskiego 36, przestrzeń wystawy

Czas

22 listopada 2019, piątek, godz. 17:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE