Dzień bezpłatnego wstępu w Muzeum Sztuki w Łodzi od września zostaje przeniesiony na ŚRODY!
Przejdź do sekcji:

Sala Neoplastyczna. Stan początkowy

Publikacja poświęcona w całości przestrzeni zaprojektowanej w 1948 roku przez Władysława Strzemińskiego w Muzeum Sztuki w Łodzi, której stworzenie uważa się dziś za jedną z najważniejszych inicjatyw artystycznych sztuki awangardowej.

INFO

Miejsce

Obok Kabinett der Abstrakten – Gabinetu Abstrakcji EI Lissitzkiego, otwartego w Provinzialmuseum w Hanowerze w październiku 1927 roku, jest przykładem wyjątkowego w historii muzealnictwa miejsca zaaranżowanego przez samych artystów awangardowych specjalnie do ekspozycji ich sztuki. W momencie powstania Sala stanowiła część Galerii Sztuki Nowoczesnej, przygotowanej przez ówczesnego dyrektora Muzeum Mariana Minicha. Model wystawy prezentującej sztukę awangardową, jaki został wypracowany na potrzeby odsłony ekspozycji w 1948 roku, na wiele lat stał się swego rodzaju wzorem dla późniejszych wystaw zbiorów w Muzeum Sztuki w Łodzi, wpływał również na pokolenia odbiorców i artystów.

W publikacji oprócz opisu pierwotnie zaprojektowanej przestrzeni, jej koncepcji, znaczenia i historii powstania znajdziemy starannie zilustrowany katalog dzieł wystawionych na współcześnie zaaranżowanej ekspozycji, będącej próbą odtworzenia pierwotnego układu Galerii Sztuki Nowoczesnej. Książka zawiera również fragmenty dwóch tekstów – artykuły konserwatorki muzealnej Wandy Rubczyńskiej oraz eseju autorstwa Janiny Ładnowskiej uważanego dziś za najważniejszy historyczny materiał o Sali.

Publikacja towarzyszy wystawie Sala Neoplastyczna. Stan początkowy czynnej od 31.05.2023 - do odwołania w Muzeum Sztuki w Łodzi ms1 przy ul. Gdańska 43.


Kup publikację w księgarni ms

WIĘCEJ INFO

Wydawca

Muzeum Sztuki w Łodzi

Redakcja

Paulina Kurc-Maj

Autorzy tekstów

Paulina Kurc-Maj, Julianna Goździk, Maria Rubczyńska, Janina Ładnowska

Opracowanie graficzne

Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor

Koordynacja wydawnicza

Martyn Kramek

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

Wydawca

Muzeum Sztuki w Łodzi

Redakcja

Paulina Kurc-Maj

Autorzy tekstów

Paulina Kurc-Maj, Julianna Goździk, Maria Rubczyńska, Janina Ładnowska

Opracowanie graficzne

Joanna Jopkiewicz / Grupa Projektor

Koordynacja wydawnicza

Martyn Kramek

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE