Przejdź do sekcji:

RZEŹBY/ Tyle piękna - wokół łódzkich rzeźb plenerowych - wykład

Pretekstem do spotkania i rozmowy z Marią Nowakowską była premiera wydanego przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja albumu zdjęć Anny Zagrodzkiej, z wstępem i wyborem obiektów dokonanym przez Marię oraz typografią i składem Joanny Szumacher. 


INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna

Czas

28 lutego 2020, godz. 18:00

W Łodzi możemy znaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych, począwszy od tych kameralnych, znanych z parków i osiedli, przez rzeźby w średniej skali – jak „Czółenka” przed Dworcem Kaliskim czy „Kostka” przy ul. Żubardzkiej, aż po realizacje monumentalne – jak choćby iglica na Radogoszczu czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Zdrowiu. Obrazują one historię w skali mikro i w skali makro – od rezolanowych odpadów z fabryki guzików, które po latach przyniosły miastu jego bodaj najbardziej rozpoznawalne rzeźby, po próby formowania pomnikami lokalnej tożsamości – co zawsze stanowi swoistą „konstrukcję w procesie”.  

Rzeźba plenerowa to nie tylko element estetyzacji przestrzeni publicznej. To złożony fenomen, na który składa się historia miejsca, fundatora, artysty, ale także zaplecze prawne, materiałowe i technologiczne oraz sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna. Rzeźba nie jest wyłącznie własną materialnością, ale i sposobem, w jaki o tę materialność i zawarte w niej sensy dbamy – lub w jaki odcinamy się od nich. 

Maria Nowakowska - popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od czterech lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Producentka gry o łódzkiej architekturze – „Łowcy detali” – która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty. Absolwentka i studentka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi” oraz trzech nagród za działalność społeczną – dwóch Punktów dla Łodzi i nagrody Gazety Społecznej Miasto Ł., a także dwóch statuetek – dla Kobiety Niezwykłej i za Najlepszą Kampanię Społeczną 2017 r. (utworzenie Rynku Włókniarek Łódzkich w Łodzi). Zawodowo przygotowuje i wdraża projekty z zakresu popularyzacji dziedzictwa. Obecnie przygotowuje materiały do doktoratu dotyczącego humanizacji przestrzeni publicznych oraz przewodnika szlakiem łódzkich rzeźb plenerowych (książkę wyda w 2020 wydawnictwo Księży Młyn).

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Prowadząca

Maria Nowakowska

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, sala audiowizualna

Czas

28 lutego 2020, godz. 18:00

Prowadząca

Maria Nowakowska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE