Rozwój kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi - edycja XI
Stałym punktem odniesienia w budowie kolekcji jest program wystaw czasowych. Rokrocznie zakupy dokonywane są z uwzględnieniem prac prezentowanych w ramach projektów muzeum. Kontynuujemy tę linię przy okazji bieżącego projektu rozszerzenia kolekcji. Uzupełniamy zasób prac pokazywanych już na wystawach w MS - prace Michaela Stevensona, Kameelah Janan Rasheeda, Cian Dayrit i Diany Lelonek pokazywane na zbiorowej wystawie „Ziemia znów jest płaska”.
Istotnym elementem tegorocznej listy jest zbiór prac związanych z undergroundem przełomu lat 80. i 90. Prace artystów wyrosłych z Totartu do tej chwili nie były reprezentowane w publicznych kolekcjach, stanowią zaś coraz szerzej obecny kontekst badań kultury polskiej lat 80. Kontynuujemy zapoczątkowaną w zeszłym roku strategię uzupełniania kolekcji o prace z tego kręgu. Wybór prac oparty jest na długiej współpracy z autorami w celu możliwie najlepszego przedstawienia tego ważnego dla kultury polskiej nurtu. Unikalna jest też możliwość poszerzania pola rozmowy o przeszłości w kontakcie z żyjącymi twórczyniami i twórcami. Pragniemy uzupełnić brakujące jeszcze w zbiorach instytucji prace artystów związanych z wrocławskim Luxusem. Dzieła Pawła Jarodzkiego zostały starannie wybrane, żeby przedstawić specyfikę działań tej unikalnej grupy. Uzupełnienia wymagają również zbiory malarzy wywodzących się z warszawskiej Gruppy. Stąd obecność pracy Pawła Kowalewskiego. Prace te będą również prezentowane na przygotowywanej jesienią 2022 roku wystawie „Ruchy tektoniczne”, która dotyczyć będzie polskiej sztuki okresu transformacji ustrojowej.
Kontynuujemy również pozyskiwanie schedy po Stanisławie i Margarete Kubickich. W 2021 muzeum wzbogaciło się o 3 prace z tego zbioru. W tym roku planujemy zakup zupełnie unikalnego przykładu malarstwa na szkle. Muzeum systematycznie pozyskuje do zbiorów archiwa artystów. Po obszernych zbiorach Andrzeja Partuma oraz Leopolda Buczkowskiego, przyszedł czas na inną legendarną postać. Archiwum Eugeniusza Rudnika, które Muzeum Sztuki zamierza zakupić stanowi kontynuację misji związanej z gromadzeniem schedy po Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.
W ramach jedenastej edycji projektu w 2022 roku zaplanowano zakup 27 dzieł - 7 artystów polskich (Katarzyna Górna, Paweł Jarodzki, Paweł Kowalewski, Stanisław Kubicki, Diana Lelonek, Paweł Paulus Mazur, Eugeniusz Rudnik), a także 9 artystów z zagranicy (Anna Daučiková, Cian Dayrit, Igor i Svetlana Kopystiansky, Margerate Kubicka, Lada Nakonechna, Jumana Manna, Kameelah Janan Rasheed, Michael Stevenson). Dofinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 1.000.000,00 zł, dofinansowanie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego - 178 000,00 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego:
Zobacz także
- Awangarda edukacyjna w muzeum awangardy. Działania o sztuce dla publiczności z indywidualnymi wyzwaniami poznawczymi
- Rozwój „Międzynarodowej Kolekcji Sztuki XX i XXI w." Muzeum Sztuki w Łodzi - edycja X
- Infrastruktura kultury 2020 – projekt pn. „Modernizacja infrastruktury założenia ogrodu Muzeum Pałac Herbsta”
- Domy historyczne: Pałac Herbsta – Das Rote Haus. Wspólne dziedzictwo
- Ujednolicenie oprogramowania biurowego, zakup 20 sztuk laptopów do pracy w trybie home office
- Awangardowe muzeum – wirtualna prezentacja
- Renowacja elewacji Pałacu Maurycego Poznańskiego Muzeum Sztuki w Łodzi
- Rozbudowa budynku H Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36 – przygotowanie dokumentacji technicznej do budowy magazynu dzieł sztuki łączącego się z budynkiem H
- Rozbudowa i nadbudowa budynku w siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi –dokumentacja projektowa
- Międzynarodowa inwentaryzacja i popularyzacja twórczości artystki emigracyjnej Alicji Halickiej (1889-1974)
- Przebudowa budynku H Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36
- Rewitalizacja siedziby głównej Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36 w Łodzi
- Zakup dzieł sztuki – rzeźb Grzegorza Gwiazdy i archiwum twórczego Zygmunta Krauze
- Straty wojenne w Muzeum Sztuki w Łodzi
- Échange entre artistes 1931–1982, Pologne-USA: the Polish-American Artistic Exchange
- Przebudowa budynku H Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36 – zakup wyposażenia
- Publikacja i organizacja wystawy pn. "Nowosielski w Łodzi"
- Publikacja i organizacja wystawy pn. "Artur Nacht-Samborski. Maski czasu" (tytuł roboczy)
- Organizacja wystawy pn. "Andrzej Łobodziński – przestrzenie malarskie i dźwiękowe" (tytuł roboczy)
- Ochrona Zabytków
- Rozwój Międzynarodowej Kolekcji Sztuki XX i XXI - informacja o wszystkich edycjach
- Digitalizacja zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi
- Kultura inspirująca. Kreatywne archiwa: Łódź-Londyn
- Muzeum w plecaku. Gry ze sztuką współczesną / Muzeum v batohu. Hry se současným uměním
- Wymiana pokrycia dachu w obiekcie ms2 w Łodzi przy ul. Ogrodowej 19