Przejdź do sekcji:

Rozmowy obrazów. Tom 1

Cena: 59 zł
Waga: 0.68 kg

Autorka zestawia ze sobą obrazy z różnych epok, czasami z pozoru tematycznie całkiem odległe i ujawnia ich ukryte nawiązania i podobieństwa, zachęca  do uważnego przyglądania się obrazom i szukania własnych interpretacji i skojarzeń.

Obrazy mówią, choć nie zawsze wprost. Podobnie jak poezja, do każdego mogą przemówić inaczej. Uważne patrzenie, a w konsekwencji widzenie, to najprostszy sposób, aby przełamać onieśmielenie wobec sztuki i pokonać dystans dzielący widza i „milczący” obraz. A zatem obrazy mówią do zaciekawionych nimi widzów, ale czy mogą ze sobą rozmawiać?

W książce jest wiele przykładów, w których malarze nowocześni i współcześni nawiązują do dzieł dawnych mistrzów, np. Éduard Manet w Śniadaniu na trawie bawi się motywem z Koncertu pasterskiego Tycjana. Są również zestawienia mniej oczywiste, ze względu na podobieństwo tematów, wyrazu albo funkcji. W rozdziale Dyptyki. Dewocja i adoracja jest mowa o piętnastowiecznym dyptyku służącym prywatnej dewocji i dziele Warhola, w którym powszechnie adorowana celebrytka Marilyn Monroe zastąpiła Madonnę.

Książka jest zachętą do słuchania obrazów i przysłuchiwania się ich rozmowom. Mosty pomiędzy dziełami z odległych epok albo dyskretne dialogi malowideł, które powstały w podobnych czasach, to inspiracje do tego, aby patrzeć i czerpać przyjemność ze skojarzeń i własnych interpretacji.


Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Autorka tekstów: Grażyna Bastek
Redakcja: Barbara Surówka
Projekt graficzny: Barbara Niewiadomska

ISBN 978-83-01-212285-5
Rok wydania: 2020
Format: 16,5 x 20,5 x 2 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 340
Ilość ilustracji: ok 96 (barwne)
Język: polski


Regulamin księgarni           Kontakt

Cena: 59 zł
Waga: 0.68 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE