Przejdź do sekcji:

Odwołane: Richard Demarco: „Jak obronić artystów przed sławą?”

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

5 marca 2020, godz. 18:00

To u niego pierwsze kroki na światowej scenie stawiali Marina Abramović czy Tadeusz Kantor, a przykłady można by mnożyć, pamiętając, że Richard Demarco ma ogromne zasługi dla promocji polskiej kultury. Jednak – jak przewrotnie mówi sam Demarco, artysta, myśliciel, promotor sztuki oraz legenda Festiwalu Edynburskiego: „Moim najważniejszym zadaniem było uchronić artystów przed sławą i bogactwem, uchronić ich przed nimi samymi”.

W Muzeum Sztuki odbędzie się spotkanie z tą wyjątkową osobowością, a za pretekst posłuży książka „Artysta jako odkrywca / Droga do Meikle Seggie”. Na tę wydaną przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” publikację składają się eseje oraz wywiad z Demarco.

Jak zauważa Krzysztof Noworyta, jej pomysłodawca i redaktor: „Książka jest niepozorna, ma jednak potężną moc. Eseje ‘Artysta jako odkrywca’ i ‘Droga do Meikle Seggie’ mają unikatową jakość i stanowią próbę połączenia ognia z wodą, tj. podstawowych wartości i idei, na których ufundowana jest Europa, z ruchem awangardowym. Są zapisem głębokiego przeżycia, osobnego od bieżących mód i politycznych trendów. W 1968 roku, gdy wszyscy z przerażeniem oglądali brutalne tłumienie powstania Pradze przez wojska Układu Warszawskiego, Demarco przyleciał do Polski. Spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i wysłuchał, co mają do zaoferowania. Gdy na stole pojawiła się kartka z listą nazwisk artystów, których urzędnicy chcieli promować, Demarco odpowiedział: ‘Wspaniale, panowie, ale interesują mnie ci, których na tej liście nie ma’. Na liście był Grotowski… nie było Kantora”.

Richard Demarco – urodził się w 1930 roku w Edynburgu w rodzinie włoskich emigrantów Demarco, a po zakończeniu II wojny zetknął się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Szkocji. To spotkanie i pamięć o ich udziale w bitwie o Monte Cassino były dla niego pierwszą iskrą fascynacji Polską. Ukończył Edinburgh College of Art na wydziale grafiki. Pracował jako nauczyciel, a następnie z grupą przyjaciół założył legendarny Travers Theatre, który był połączeniem teatru, galerii i klubu. Następnie powołał Demarco Gallery, by realizować swój autorski program prezentacji sztuki współczesnej. Nawiązał twórczy dialog ze środowiskiem awangardy artystycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym: Niemiec, Polski, Rumunii i Jugosławii. Fundamentem jego działań była przyjaźń i dialog z wybitnymi artystami: Josephem Beuysem, Tadeuszem Kantorem i Paulem Neagu. Prezentacje sztuki polskiej, niemieckiej i wybranych rumuńskich artystów odbiły się głośnym echem na Festiwalu Edynburskim. W roku 1970 Demarco zorganizował wielką prezentację współczesnej sztuki niemieckiej Strategy Get Arts, a dwa lata później polskiej sztuki pod hasłem Atelier'72. W wystawie udział wzięło 60 artystów, w tym: Magdalenia Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Bogusław Schaeffer, Józef Szajna, Warsztat Formy Filmowej czy wrocławscy artyści Zbigniew Makarewicz i Barbara Kozłowska.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

5 marca 2020, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE