Przejdź do sekcji:

Razem nie osobno. Praktyki kolektywne w sztuce i poza sztuką - Monika Kostera & Anke Strauß

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

10 października 2018, godz. 18:00

Podwójny wykład towarzyszy wystawie “Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce”.

„To jak wyjście do klubu – dobrze, gdy są w nim inni ludzie. Oczywiście fajnie też potańczyć samemu w domu, ale rzeczywistość otwiera się i odsłania więcej możliwości, gdy tańczy więcej osób. Spójrz na inne zajęcia – ludzie ciągle ze sobą współpracują. Nazywają to chyba zarządzaniem…” – taką analogią posłużył się austriacki kolektyw Gelatin, zapytany o wspólną pracę. Ci znani z poczucia humoru artyści, definiując praktykę kolektywną, wskazali na podobieństwa zachodzące między zbiorową pracą twórczą a strukturą organizacji. Podczas podwójnego wykładu Moniki Kostery i Anke Strauß podobieństw i relacji między obydwoma światami pojawi się więcej.

Monika Kostera jest profesorem nauk ekonomicznych i humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Linneusza w Szwecji. Publikuje w dyscyplinie nauk organizacji i zarządzania, a jej aktualne obszary badawcze to przede wszystkim archetypy organizowania, etnografia organizacji, dezalienacja pracy i zarządzanie humanistyczne. W 2014 r. wyszła jej książka pt. „Okupuj zarządzanie: inspiracje i pomysły na samo-organizację i samo-zarządzanie” (“Occupy Management: Inspirations and Ideas for Self-organization and Self-management”) poświęcona m.in. organizacji kolektywnych działań.

Kostera będzie mówić o organizatorach i organizatorkach dobra wspólnego.

Anke Strauß jest badaczką organizacji na Uniwersytecie Europejskim Viadrina. W Ośrodku Naukowych Badań Społecznych w Berlinie badała próby współpracy podejmowane przez obszar sztuki i sferę biznesu. Wspólnie z performerką i choreografką Christiną Ciupke przygląda się organizacjom artystów i ich wysiłkom na rzecz (re)organizacji produkcji kulturowej. Jest m.in. autorką książki „Dialogi między sztuką i biznesem: współpraca, kooptacja i autonomia w społeczeństwie wiedzy” (“Dialogues between Art and Business: Collaborations, Cooptations, and Autonomy in a Knowledge Society”) wydanej w 2017 r.

W swojej prezentacji Strauß skupi się na stosunkach pracy w inicjatywach powoływanych do życia i prowadzonych przez artystów (artist-run-spaces).

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim i j. polskim (z tłumaczeniem symultanicznym).

Bilety w cenie 1 zł do nabycia na parterze, w kasie muzealnej.

 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

10 października 2018, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE