Przejdź do sekcji:

„R. H. Quaytman. Słońce nie porusza się. Rozdział 35” w Fundação de Serralves – Museu de Arte Contemporânea

Dialogująca z twórczością Katarzyny Kobo i Władysława Strzemińskiego wystawa „Słońce nie porusza się. Rozdział 35”, którą wybitna amerykańska malarka R. H. Quaytman przygotowała w 2019 roku specjalnie dla Muzeum Sztuki w Łodzi, zostanie w nowej odsłonie zaprezentowana w renomowanym Serralves w Portugalii.

INFO

Miejsce

Fundação de Serralves – Museu de Arte Contemporânea, Porto

Czas

15 października 2020 – 21 lutego 2021

Wernisaż

15 października 2020

Malarstwo Quaytman od 2001 roku jest ustrukturowane w „rozdziały”, a każdy z nich to osobna wystawa, na którą składają się specjalnie na tę okazję tworzone obrazy niekiedy uzupełniane precyzyjnie dobranymi wcześniejszymi dziełami. Każda z takich wystaw ma przy tym charakter site specific, w tym sensie, że odnosi się do architektonicznego, ale także historycznego i instytucjonalnego kontekstu miejsca. Odwiedzający muzeum w Porto miłośnicy sztuki współczesnej będą mogli zatem oglądać prace, z których Quaytman ułożyła swój łódzki rozdział, oraz kilka świeżo powstałych obrazów, za pomocą których artystka nawiązuje do zarysowujących się współcześnie problemów - zwłaszcza w budzącej niepokój polityce. 

Quaytman ożywia medium malarstwa, dowodząc że nadal może być ono efektywnym narzędziem krytycznej analizy rzeczywistości wizualnej, mimo że natura zapełniających ją obrazów radykalnie się w dobie dzisiejszej zmieniła. Jej twórczość - głęboko osadzona w historii sztuki i towarzyszącej sztuce teorii - odwołuje się do filozoficznej refleksji na temat natury obrazu, przedstawiania, konstruowania wizualnego znaku i fenomenu widzenia. Jednak eksplorowanie owych zagadnień – podobnie jak u Strzemińskiego - nie ma tylko formalnego wymiaru, a służy jako podstawa do budowania narracji dotyczących takich kwestii jak pamięć (i zapominanie), konstrukcja przestrzeni, w której funkcjonuje nasza wyobraźnia i my sami, natura historii (tej pisanej z dużej litery i tej osobistej) czy manipulowanie wizualną informacją.

Pośród dotychczasowych prezentacji Quaytman, wystawa w Muzeum Sztuki zajmowała miejsce szczególne, jako swego rodzaju konceptualna retrospektywa. Łódź i Muzeum Sztuki to bowiem miejsca, które w biografii Quaytman wiążą się z samymi początkami tworzonej przez nią „książki”. Jej pierwsze rozdziały w istotnej mierze opierały się na materiale zgromadzonym przez artystkę podczas podróży do Łodzi, gdzie Quaytman odkryła twórczość Katarzyny Kobro. Ta radykalna konstruktywistyczna rzeźbiarka - która tworzyła w tym mieście w pierwszej połowie XX wieku i której niemal cały dorobek znalazł się w zbiorach Muzeum Sztuki - postrzegała swoje rzeźby jako „prototypy”. Miały one służyć architektom, urbanistom i inżynierom społecznym do tworzenia rozwiązań racjonalizujących organizację przestrzeni dla ludzkich aktywności. Tymczasem jedna z jej rzeźb, „Kompozycja przestrzenna nr 2”, posłużyła jako „prototyp” również Quaytman i jej eksperymentom z przestrzennością obrazu i malarstwa. Wystawa w Muzeum Sztuki eksplorowała ten aspekt, tym samym zapewniając retrospektywne wejrzenie w to, co współ-określiło fundamenty sztuki tej artystki. W kontekście najnowszej wystawy w Porto ów użyty przez Quaytman „prototyp” zostanie zaktualizowany ponownie.

Wystawie towarzyszy publikacja katalogu przygotowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi, Serralves i Konig Verlag we współpracy z artystką.

Wystawa jest współorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Fundação de Serralves – Museu de Arte Contemporânea w Porto:

WIĘCEJ INFO

kurator:

Jarosław Suchan

Mecenas Muzeum Sztuki w Łodzi

starak

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Fundação de Serralves – Museu de Arte Contemporânea, Porto

Czas

15 października 2020 – 21 lutego 2021

Wernisaż

15 października 2020

kurator:

Jarosław Suchan

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE