Przejdź do sekcji:

Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku

Gienek, przechadzając się po studiu podczas przerwy w pracy, ujrzał Stockhausena w momencie, gdy wraz z grupą swych asystentów w białych, wykrochmalonych kitlach próbował znaleźć sposób wyeliminowania dźwięku dobiegającego z głośnika odbiornika radiowego używanego podczas wykonania. […] Rudnik przyglądał się pracy artysty, który niespodziewanie zwrócił się do niego z prośbą o konsultację. Gość z Polski zadziałał błyskawicznie, wyjął z kieszeni kombinerki i odciął odpowiedni odcinek miedzianego kabelka, dzięki czemu w najprostszy sposób osiągnął pożądany efekt. [...] Ten „performans” Eugeniusza rozbawił Stockhausena […] Legendarny niemiecki twórca rzekł do śmiałego realizatora z Polski: „Panie Rudnik, niedługo wyjeżdżam do Hiszpanii, jeśli pan chce, proszę mi towarzyszyć. Ostrzegam, że w tamtejszej sieci jest sześćdziesiąt herców. Jeśli podejmie pan decyzję, proszę skontaktować się z doktorem Otto Tomkiem, który zapewni panu wszelką pomoc. Jak liczną ma pan rodzinę? Sprowadzi pan żonę i dzieci do Kolonii. Będzie pan ze mną pracował.

Tę oraz inne historie z życia Eugeniusza Rudnika, spisane przez jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka, odnajdą Państwo w niniejszym tomie. Szkic do biografii pioniera polskiej muzyki elektronicznej uzupełnia rozmowa przeprowadzona z kompozytorem przez Zuzannę Solakiewicz, a także eseje problematyzujące jego twórczość z perspektywy filmu, sztuk wizualnych oraz muzyki autorstwa Michała Mendyka, Daniela Muzyczuka i Agnieszki Pindery oraz Jana Topolskiego.

Książkę można nabyć w naszej księgarni w ms2 lub online TUTAJ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca


WIĘCEJ INFO

wydawcy

Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacja Automatophone (Bôłt Publishing), Krytyka Polityczna

autorzy i autorki

Bolesław Błaszczyk, Michał Mendyk, Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Zuzanna Solakiewicz, Jan Topolski

Projekt graficzny, skład i łamanie

Magda Burdzyńska

Podziel się informacją

INFO

wydawcy

Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacja Automatophone (Bôłt Publishing), Krytyka Polityczna

autorzy i autorki

Bolesław Błaszczyk, Michał Mendyk, Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Zuzanna Solakiewicz, Jan Topolski

Projekt graficzny, skład i łamanie

Magda Burdzyńska

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE