Przejdź do sekcji:

Psychogeo-Grafie Leopolda Buczkowskiego: miejsce, obraz, mapa - seminarium online

Zapraszamy na cykl seminariów online wokół wystawy “Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki”. Drugie spotkanie z cyklu, którego gospodynią jest dr hab, Agnieszka Karpowicz zatytułowane jest Psychogeo-Grafie Leopolda Buczkowskiego: miejsce, obraz, mapa.

INFO

Miejsce

zoom Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas

31.01.2022, poniedziałek, godz. 19.00

Seminarium będzie próbą odniesienia „miejsca autobiograficznego” konstruowanego przez Buczkowskiego w literaturze i wspomnieniach do jego twórczości plastycznej, która począwszy od fotografii poprzez na wpół etnograficzne „notatki rysunkowe”, a skończywszy na pejzażach czy nawet rzeźbach składa się na konglomerat wyobrażeń i obrazowej albo ucieleśnionej pamięci zakorzenionej w miejscu urodzenia pisarza. Do podobnych wniosków prowadzi wiedza na temat muzycznych eksperymentów pisarza, który – jak sam twierdził – starał się w nich odtworzyć wieloetniczną muzykę Podola. Zastanowimy się nad regionalnymi aspektami jego twórczości, także w kontekście historii sztuki i literatury międzywojennej wczesnego okresu jego aktywności artystycznej oraz doświadczeń migracyjnych. Seminarium pozwoli przybliżyć biograficzne aspekty sztuki Buczkowskiego. Zapytamy także o możliwość zastosowania kategorii „miejsca autobiograficznego” (wypracowanego w dziedzinie literatury) do badania sztuki i muzyki.


Cykl spotkań prowadzi dr hab. Agnieszka Karpowicz, prof. ucz. – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP, stała współpracownica Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW i Ośrodka Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Zajmowała się twórczością Leopolda Buczkowskiego m. in. w książce Kolaż. Awangardowy gest kreacji. Themerson, Buczkowski, Białoszewski (WUW, Warszawa 2007), artykułach w piśmie „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”: „Żelazo spala mięso ludzkie z mięsem koni”. Eksperyment – doświadczenie – etyka (2015, nr 3); Rozstrzelanie. Ruchome linie Leopolda Buczkowskiego (2020, nr 1 / 2). Współredaktorka i współautorka katalogu wystawy Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki (Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021).


W drugim seminarium udział wezmą:

dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK – historyk literatury, zajmuje się geopoetyką twórczości Buczkowskiego, specjalista w zakresie literatury i biografii Buczkowskiego, edytor m. in. Dziennika wojennego, autor wielu tekstów na ten temat, np. kartografii Czarnego potoku czy stosunków etnicznych na Podolu w świetle powieści Buczkowskiego


Paweł Szroniak – kurator i literaturoznawca, redaktor w Wydawnictwie Ossolineum. Zajmuje się historią ruchów awangardowych, tendencjami konceptualnymi w muzyce i sztuce oraz praktykami literackimi późnego modernizmu.


Bibliografia:

  1. Karol Jóźwiak, "Świat ocalały w strzępach. Rejestracje Podola w twórczości fotograficznej Leopolda Buczkowskiego", w: "Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki", red. Agnieszka Karpowicz, Paweł Polit, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021;

    2.  Adam Wiedemann, "Miejsce i rola muzyki w twórczości Leopolda Buczkowskiego", „Teksty Drugie” 1997, nr 1-2.


W cyklu odbędą się jeszcze dwa spotkania, w dniach:

7 lutego - Historio-Grafie Leopolda Buczkowskiego: archiwum, obraz, pamięć


Seminarium ma formułę zamkniętą i odbędzie się tylko na zoomie, nie przewidujemy transmisji na profilu facebookowym. Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wysłanie maila o tytule “Grafie 2” na adres: cm@msl.org.pl w odpowiedzi na kilka dni przed seminarium otrzymają Państwo link. W przypadku zapisu na wszystkie trzy seminaria prosimy o przesłanie maila o tytule "Grafie - 1,2,3"

WIĘCEJ INFO

udział wezmą

dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK, Paweł Szroniak

gospodyni cyklu

dr hab. Agnieszka Karpowicz

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

zoom Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas

31.01.2022, poniedziałek, godz. 19.00

udział wezmą

dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK, Paweł Szroniak

gospodyni cyklu

dr hab. Agnieszka Karpowicz

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE