Psychogeo-Grafie Leopolda Buczkowskiego: miejsce, obraz, mapa - seminarium online
Zapraszamy na cykl seminariów online wokół wystawy “Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki”. Drugie spotkanie z cyklu, którego gospodynią jest dr hab, Agnieszka Karpowicz zatytułowane jest Psychogeo-Grafie Leopolda Buczkowskiego: miejsce, obraz, mapa
.
INFO
Miejsce
zoom Muzeum Sztuki w Łodzi
Czas
Seminarium będzie próbą odniesienia „miejsca autobiograficznego” konstruowanego przez Buczkowskiego w literaturze i wspomnieniach do jego twórczości plastycznej, która począwszy od fotografii poprzez na wpół etnograficzne „notatki rysunkowe”, a skończywszy na pejzażach czy nawet rzeźbach składa się na konglomerat wyobrażeń i obrazowej albo ucieleśnionej pamięci zakorzenionej w miejscu urodzenia pisarza. Do podobnych wniosków prowadzi wiedza na temat muzycznych eksperymentów pisarza, który – jak sam twierdził – starał się w nich odtworzyć wieloetniczną muzykę Podola. Zastanowimy się nad regionalnymi aspektami jego twórczości, także w kontekście historii sztuki i literatury międzywojennej wczesnego okresu jego aktywności artystycznej oraz doświadczeń migracyjnych. Seminarium pozwoli przybliżyć biograficzne aspekty sztuki Buczkowskiego. Zapytamy także o możliwość zastosowania kategorii „miejsca autobiograficznego” (wypracowanego w dziedzinie literatury) do badania sztuki i muzyki.
Cykl spotkań prowadzi dr hab. Agnieszka Karpowicz, prof. ucz. – literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini zespołu Pracowni Studiów Miejskich IKP, stała współpracownica Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW i Ośrodka Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zajmowała się twórczością Leopolda Buczkowskiego m. in. w książce Kolaż. Awangardowy gest kreacji. Themerson, Buczkowski, Białoszewski (WUW, Warszawa 2007), artykułach w piśmie „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”: „Żelazo spala mięso ludzkie z mięsem koni”. Eksperyment – doświadczenie – etyka (2015, nr 3); Rozstrzelanie. Ruchome linie Leopolda Buczkowskiego (2020, nr 1 / 2). Współredaktorka i współautorka katalogu wystawy Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki (Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021).
W drugim seminarium udział wezmą:
dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK – historyk literatury, zajmuje się geopoetyką twórczości Buczkowskiego, specjalista w zakresie literatury i biografii Buczkowskiego, edytor m. in. Dziennika wojennego, autor wielu tekstów na ten temat, np. kartografii Czarnego potoku czy stosunków etnicznych na Podolu w świetle powieści Buczkowskiego
Paweł Szroniak – kurator i literaturoznawca, redaktor w Wydawnictwie Ossolineum. Zajmuje się historią ruchów awangardowych, tendencjami konceptualnymi w muzyce i sztuce oraz praktykami literackimi późnego modernizmu.
Bibliografia:
Karol Jóźwiak, "Świat ocalały w strzępach. Rejestracje Podola w twórczości fotograficznej Leopolda Buczkowskiego", w: "Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki", red. Agnieszka Karpowicz, Paweł Polit, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2021;
2. Adam Wiedemann, "Miejsce i rola muzyki w twórczości Leopolda Buczkowskiego", „Teksty Drugie” 1997, nr 1-2.
W cyklu odbędą się jeszcze dwa spotkania, w dniach:
7 lutego - Historio-Grafie Leopolda Buczkowskiego: archiwum, obraz, pamięć
Seminarium ma formułę zamkniętą i odbędzie się tylko na zoomie, nie przewidujemy transmisji na profilu facebookowym. Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o wysłanie maila o tytule “Grafie 2” na adres: cm@msl.org.pl w odpowiedzi na kilka dni przed seminarium otrzymają Państwo link. W przypadku zapisu na wszystkie trzy seminaria prosimy o przesłanie maila o tytule "Grafie - 1,2,3"