Przejdź do sekcji:

Przewodnik po sztuce współczesnej. Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?

Cena: 64 zł
Waga: 0.47 kg

Książka adresowana do osób, które swoją przygodę ze sztuką nowoczesną i współczesną dopiero zaczynają. W zawartych tu opisach stu dzieł sztuki autorka wyjaśnia idee i cele jakimi kierowali się artyści oraz jakie miejsce zajmują w historii dążeń artystycznych.

Umieszcza każdą pracę w kontekście kulturowym, omawia różne nurty sztuki stwarzając ogólny obraz jej rozwoju. Książka pozwala zrozumieć w jaki sposób sztuka ewoluowała od realistycznych dzieł wcześniejszych stuleci.

W tej prowokującej do myślenia książce Susie Hodge przygląda się 100 dziełom sztuki, które wywołały ogromną wrogość krytyków – od nabazgranej przez Cy Twombly’ego „Olimpii” (1957), prymitywnego, ale spontanicznego „Drzewa życia” (1994) Johna Hoylanda do pozornie naturalnego bałaganu „Mojego łóżka” (1998) Tracey Emin – i tłumaczy, dlaczego nie są one nieistotnymi nowinkami, ale pełnym inspiracji logicznym rozwinięciem artystycznych idei minionych czasów.

Autorka wyjaśnia, w jaki sposób głośne dzieła, takie jak „Nierzeźbione klocki” (1975) Carla Andre – prostokątna aranżacja brył czerwonego drewna cedrowego, którą faktycznie mogłoby łatwo skopiować dziecko – wypełniają pustą niszę w historii idei, pokazując zarówno wpływy wcześniejszych twórców, jak i zainspirowanych przez nie artystów. Pięciolatkowi mogłoby powieść się wykonanie obrazu wirowego podobnego do tych, jakie tworzy Damien Hirst, ale nie zrozumiałby stojących za nim idei oraz miejsca, jakie zajmuje w historii dążeń artystycznych. Susie Hodge gruntownie i wyczerpująco tłumaczy, dlaczego sztuka współczesna nie jest i nigdy nie była dziecięcą zabawą. Hodge umieszcza każdą pracę w kontekście kulturowym, wspierając się ilustracjami dzieł od Hansa Arpa do Andy’ego Warhola, aby zaprezentować dokonania współczesnych artystów. Książka pomaga zrozumieć, w jaki sposób sztuka ewoluuje od realistycznych dzieł wcześniejszych stuleci, zmieniając nasze nastawienie do prezentowanych prac podczas wizyt w galeriach.


Wydawca: Wydawnictwo Arkady
Redakcja: Helen Coultas, Becky Gee
Autorka tekstów: Susie Hodge
Tłumaczenie tekstów: Dorota Skalska-Stefańska
Opracowanie graficzne: Tom  Howey, Christine Lacey

ISBN 978-83-213-4831-5
Rok wydania: 2021
Format: 15 x 20,4 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Ilość ilustracji: ok. 104 (93 barwne i 11 czarno-białych)
Język: polski
Regulamin księgarni      Kontakt

Cena: 64 zł
Waga: 0.47 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE