Przewodnik po sztuce współczesnej. Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?
Książka adresowana do osób, które swoją przygodę ze sztuką nowoczesną i współczesną dopiero zaczynają. W zawartych tu opisach stu dzieł sztuki autorka wyjaśnia idee i cele jakimi kierowali się artyści oraz jakie miejsce zajmują w historii dążeń artystycznych.
Umieszcza każdą pracę w kontekście kulturowym, omawia różne nurty sztuki stwarzając ogólny obraz jej rozwoju. Książka pozwala zrozumieć w jaki sposób sztuka ewoluowała od realistycznych dzieł wcześniejszych stuleci.
W tej prowokującej do myślenia książce Susie Hodge przygląda się 100 dziełom sztuki, które wywołały ogromną wrogość krytyków – od nabazgranej przez Cy Twombly’ego „Olimpii” (1957), prymitywnego, ale spontanicznego „Drzewa życia” (1994) Johna Hoylanda do pozornie naturalnego bałaganu „Mojego łóżka” (1998) Tracey Emin – i tłumaczy, dlaczego nie są one nieistotnymi nowinkami, ale pełnym inspiracji logicznym rozwinięciem artystycznych idei minionych czasów.
Autorka wyjaśnia, w jaki sposób głośne dzieła, takie jak „Nierzeźbione klocki” (1975) Carla Andre – prostokątna aranżacja brył czerwonego drewna cedrowego, którą faktycznie mogłoby łatwo skopiować dziecko – wypełniają pustą niszę w historii idei, pokazując zarówno wpływy wcześniejszych twórców, jak i zainspirowanych przez nie artystów. Pięciolatkowi mogłoby powieść się wykonanie obrazu wirowego podobnego do tych, jakie tworzy Damien Hirst, ale nie zrozumiałby stojących za nim idei oraz miejsca, jakie zajmuje w historii dążeń artystycznych. Susie Hodge gruntownie i wyczerpująco tłumaczy, dlaczego sztuka współczesna nie jest i nigdy nie była dziecięcą zabawą. Hodge umieszcza każdą pracę w kontekście kulturowym, wspierając się ilustracjami dzieł od Hansa Arpa do Andy’ego Warhola, aby zaprezentować dokonania współczesnych artystów. Książka pomaga zrozumieć, w jaki sposób sztuka ewoluuje od realistycznych dzieł wcześniejszych stuleci, zmieniając nasze nastawienie do prezentowanych prac podczas wizyt w galeriach.
Wydawca: Wydawnictwo Arkady
Redakcja: Helen Coultas, Becky Gee
Autorka tekstów: Susie Hodge
Tłumaczenie tekstów: Dorota Skalska-Stefańska
Opracowanie graficzne: Tom Howey, Christine Lacey
ISBN 978-83-213-4831-5
Rok wydania: 2021
Format: 15 x 20,4 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Ilość ilustracji: ok. 104 (93 barwne i 11 czarno-białych)
Język: polski
Regulamin księgarni Kontakt