31 marca (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Sztuki w Łodzi będą nieczynne. Zapraszamy do odwiedzin w pozostałe dni.

Prototypowanie krajobrazów przyszłości: design i architektura spekulatywna

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

3 grudnia 2019, godz. 18:00

Spotkanie z  Agatą Woźniczką i Mateuszem Adamczykiem z BUDCUD poprowadził Ewa Drygalska

Co oznacza ‘prototypowanie przyszłości’? Na czym polega design i architektura spekulatywna? Z architektami zajmującymi się jednocześnie projektowaniem przestrzeni wystawowych, jak i nowymi strategiami rewitalizacji regionów, urbanistyką przyszłości oraz designem w służbie społecznemu wykluczeniu rozmawialiśmy o projektowaniu wspólnej przestrzeni przyszłości. Poruszony został też problem granic rozwoju, zagospodarowania przestrzennego i etycznego projektowania. Kontekstem dla spotkania była wystawa “Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski”.

BUDCUD – pracuje nad przestrzeniami publicznymi w różnych skalach: od mebla miejskiego, projektu placu miejskiego do strategii urbanistycznych dla obszarów zurbanizowanych. Ostatnio pracowali nad data-landscapes – projektami wprowadzającymi nowe technologie do przestrzeni zamieszkania; rewitalizacją (także poprzez odpowiednie projektowanie urbanistyki i architektury) obszarów ciężko zanieczyszczonych; a także nad projektowaniem przestrzeni publicznych dla społeczności, które zawiązują się w świecie wirtualnym, zanim zmaterializują się w mieście. W sierpniu BUDCUD dołączy do zespołu eksperckiego prestiżowego Bauforum w Hamburgu, gdzie będzie zajmować się zagadnieniami infrastruktury jako tworzywa przestrzeni publicznej, a w Xingtai w Chinach przedstawi strategie oczyszczania miejskiego biotopu przez projektowanie.

Ewa Drygalska – historyczka filmu, absolwentka Interdiciplinary Ph.D Program Society-Environment-Technology na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała dla Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Fryderyka Chopina. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zajmuje się nowymi mediami i wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych do instytucji publicznych.

„Prototypowanie” – to mini-cykl spotkań poświęconych konceptowi prototypu. Prototypy zazwyczaj projektuje i buduje się w celu zademonstrowania możliwości finalnego produktu. Jako modeli przygotowawczych pod kreację dzieła sztuki używali ich współcześni i awangardowi twórcy. Nie musi on jednak być jedynie obiektem materialnym, urządzeniem lub oprogramowaniem. Może przejawiać się również jako znacznik procesu myślowego, jako formuła testowania określonych idei, strategii i pomysłów, dynamiczna reprezentacja abstrakcyjnych modeli.

Jaką rolę odgrywa prototypowanie w architekturze? Jak możemy testować przestrzenie, strategie społeczne, formy wielofunkcyjne i różnorodne konfiguracje lokalnej społeczności? Jak teoria może łączyć się z praktyką i materializować w postaci złożonych technologicznie urządzeń? Wreszcie, czy można opracować prototypy przyszłości? Zapraszamy na spotkania z badaczami, praktykami teoretykami z różnych dziedzin, aby móc porozmawiać o roli prototypów również poza kontekstem sztuki.

Bilety: 1 zł

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

3 grudnia 2019, godz. 18:00

Podziel się informacją