Przejdź do sekcji:

Prototypowanie krajobrazów przyszłości: design i architektura spekulatywna

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

3 grudnia 2019, godz. 18:00

Spotkanie z  Agatą Woźniczką i Mateuszem Adamczykiem z BUDCUD poprowadził Ewa Drygalska

Co oznacza ‘prototypowanie przyszłości’? Na czym polega design i architektura spekulatywna? Z architektami zajmującymi się jednocześnie projektowaniem przestrzeni wystawowych, jak i nowymi strategiami rewitalizacji regionów, urbanistyką przyszłości oraz designem w służbie społecznemu wykluczeniu rozmawialiśmy o projektowaniu wspólnej przestrzeni przyszłości. Poruszony został też problem granic rozwoju, zagospodarowania przestrzennego i etycznego projektowania. Kontekstem dla spotkania była wystawa “Prototypy 03: Carolina Caycedo i Zofia Rydet. Raport troski”.

BUDCUD – pracuje nad przestrzeniami publicznymi w różnych skalach: od mebla miejskiego, projektu placu miejskiego do strategii urbanistycznych dla obszarów zurbanizowanych. Ostatnio pracowali nad data-landscapes – projektami wprowadzającymi nowe technologie do przestrzeni zamieszkania; rewitalizacją (także poprzez odpowiednie projektowanie urbanistyki i architektury) obszarów ciężko zanieczyszczonych; a także nad projektowaniem przestrzeni publicznych dla społeczności, które zawiązują się w świecie wirtualnym, zanim zmaterializują się w mieście. W sierpniu BUDCUD dołączy do zespołu eksperckiego prestiżowego Bauforum w Hamburgu, gdzie będzie zajmować się zagadnieniami infrastruktury jako tworzywa przestrzeni publicznej, a w Xingtai w Chinach przedstawi strategie oczyszczania miejskiego biotopu przez projektowanie.

Ewa Drygalska – historyczka filmu, absolwentka Interdiciplinary Ph.D Program Society-Environment-Technology na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała dla Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Fryderyka Chopina. Wykłada w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zajmuje się nowymi mediami i wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych do instytucji publicznych.

„Prototypowanie” – to mini-cykl spotkań poświęconych konceptowi prototypu. Prototypy zazwyczaj projektuje i buduje się w celu zademonstrowania możliwości finalnego produktu. Jako modeli przygotowawczych pod kreację dzieła sztuki używali ich współcześni i awangardowi twórcy. Nie musi on jednak być jedynie obiektem materialnym, urządzeniem lub oprogramowaniem. Może przejawiać się również jako znacznik procesu myślowego, jako formuła testowania określonych idei, strategii i pomysłów, dynamiczna reprezentacja abstrakcyjnych modeli.

Jaką rolę odgrywa prototypowanie w architekturze? Jak możemy testować przestrzenie, strategie społeczne, formy wielofunkcyjne i różnorodne konfiguracje lokalnej społeczności? Jak teoria może łączyć się z praktyką i materializować w postaci złożonych technologicznie urządzeń? Wreszcie, czy można opracować prototypy przyszłości? Zapraszamy na spotkania z badaczami, praktykami teoretykami z różnych dziedzin, aby móc porozmawiać o roli prototypów również poza kontekstem sztuki.

Bilety: 1 zł

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

3 grudnia 2019, godz. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE