Przejdź do sekcji:

PROTOSEMINARIUM 01: Istnienie - materialność sztuki

Pierwsze protoseminarium z większego cyklu poświęcone będzie wystawie „Prototypy 04: Agata Siniarska. Osuwisko” i stawianemu przez nią przez pytaniu o (nie)konieczność przetrwania. Gospodynią tego cyklu będzie dr hab. Dorota Golańska (Katedra Badań Kulturowych, Uniwersytet Łódzki), która do rozmowy zaprosi dr Monikę Rogowską-Stangret (Uniwersytet w Białymstoku), Agatę Siniarską (artystka) i Katarzynę Słobodę (kuratorka wystawy). Seminarium będzie miało charakter spotkania grupy roboczej, podczas którego zaproponowane przez dyskutantki tematy i problemy badawcze staną się punktem wyjścia do dyskusji z obecnymi uczestniczkami i uczestnikami. Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich, którzy będą chcieli włączyć się w rozmowę, jak również tych, chcących uczestniczyć w formie słuchaczki/a.

INFO

Miejsce

platforma Zoom

Czas

8 grudnia 2020, godz. 19:00

Pierwsze z trzech spotkań towarzyszących wystawie „Prototypy 04: Agata Siniarska. Osuwisko” podejmuje zagadnienia materialności sztuki oraz materialności w sztuce. W duchu nowego materializmu – filozofii, która w XXI wieku przenoszona jest na coraz to nowe pola – uczestniczki spotkania dyskutować będą o istocie i roli działalności artystycznej w kontekście wyzwań współczesnego świata, zwłaszcza zaś w obliczu nadciągającej katastrofy ekologicznej. Procesualne rozumienie sztuki jako złożonego materialno-semiotycznego przedsięwzięcia będzie punktem wyjścia do dyskusji o etyce relacyjności, podkreślającej afektywne, zmysłowe, intensywne - nierzadko destrukcyjne - doświadczenie współistnienia (z innymi ciałami, przedmiotami, żywiołami, siłami, itp.). Ta nieuchronność dynamicznego uwikłania w „bycie” innych, a zarazem całkowite poleganie na nich, pozwala na uzmysłowienie sobie ciągłości procesów istnienia i przemijania, zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Jednocześnie też ukazuje historyczno-polityczne usytuowanie i złożone konsekwencje wszystkich naszych działań. Krytyczna refleksja na temat materialności sztuki, procesu jej tworzenia i jej rozmaitych oddziaływań może nam pomóc w uchwyceniu zjawiska „osuwania się” świata i zmusić do rozważenia (nie)konieczności przetrwania.

Dorota Golańska pracuje w Katedrze Badań Kulturowych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jej badania koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień traumy, pamięci kulturowej i tzw. „trudnego dziedzictwa”. Zajmuje się także studiami nad sztuką politycznie zaangażowaną i artywizmem, stosując w tych pracach perspektywę nowomaterialistyczną. Jest autorką książki „Affective Connections: Towards A New Materialist Politics of Sympathy” oraz wielu innych publikacji obejmujących wyżej wymienione zagadnienia.


*Wydarzenie odbędzie się tylko na zoomie, nie przewidujemy transmisji na profilu facebookowym.

Obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy pisać na adres: cm@msl.org.pl


WIĘCEJ INFO

zapisy

cm@msl.org.pl

Podziel się informacją

Wydarzenia towarzyszące

INFO

Miejsce

platforma Zoom

Czas

8 grudnia 2020, godz. 19:00

zapisy

cm@msl.org.pl

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE