Rewitalizacja infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi - Gdańska 43 - informacje o projekcie

Realizacja projektu pn. Rewitalizacja infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi - Gdańska 43, jest odpowiedzią na wyjątkowo zły stan techniczny budynku grożący katastrofą budowlaną oraz niedostosowanie do współczesnych standardów umożliwiających rozwijanie działalności i oferty instytucji w gmachu ms¹ przy ul. Więckowskiego 36, a także brak sal do prowadzenia działalności edukacyjnej i realizacji programu towarzyszącego wystawom, co skutkuje dużą dysproporcją w ilości osób zwiedzających gmachy muzeum - ms¹ i ms2, na korzyść tego drugiego. W wyniku inwestycji, w ramach której właściwe prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2017, budynki B i C  - wchodzące w skład siedziby głównej muzeum - zostaną przebudowane i nadbudowane. Inwestycja umożliwi bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie specjalistycznej biblioteki posiadającej unikatowe zbiory, która z przyczyn bezpieczeństwa musiała zostać przeniesiona do innych pomieszczeń muzeum. Jak dotychczas, w gmachu msl osoby niepełnosprawne nie mogą korzystać z oferty instytucji ze względu na ograniczenia architektoniczne i konserwatorskie, które nie mogły zostać zniwelowane przy rewitalizacji budynku A (Pałac Maurycego Poznańskiego, w którym znajdują się sale ekspozycyjne). Zaplanowane jest połączenie przejściem budynków B i C z budynkiem A oraz zamontowanie w nich wind, co umożliwi osobom niepełnosprawnym uczestniczenie w działaniach proponowanych przez muzeum. Projekt obejmuj również zakup wyposażenia do prowadzenia działalność kulturalnej.

Celem głównym przedsięwzięcia jest rewitalizacja infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi, podjęta dla realizacji celu globalnego związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury w kraju. Celem bezpośrednim projektu jest: przyczynianie się do ochrony, zachowania i udostępniania dziedzictwa kulturowego oraz wspieranie edukacji kulturalnej poprzez rozbudowę i remont budynku Muzeum Sztuki w Łodzi.

Efekty ekonomiczno-społeczne przedsięwzięcia:

- planowany roczny wzrost liczby odwiedzających w tym wzrost liczby turystów

- zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu oraz budowanie świadomości i więzi lokalnej

- likwidacja barier społecznych wobec osób niepełnosprawnych

- propagowanie wiedzy na temat UE poprzez działania promocyjno-informacyjne realizowane w ramach projektu

- uruchomienie innowacyjnych programów edukacyjnych, kierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych, nie tylko z terenu miasta Łodzi, ale także z pozostałego regionu województwa, kraju – realizacja idei muzeum otwartego i partycypacyjnego

- redukcja emisji CO2 do atmosfery oraz wynikające z tego zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów

- stworzenie profesjonalnej bazy dla współpracy artystów, badaczy poprzez rewitalizację zabytkowych obiektów

Całkowita wartość projektu: 18 279 162,50 zł

Projekt realizowany jest z dofinansowania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 12 242 057,00 zł

Termin realizacji: 19.09.2016 – luty 2019

Projekt otrzymał również dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Informujemy, że wszelkie informacje o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w trakcie realizacji projektu pod nazwą Rewitalizacja infrastruktury Muzeum Sztuki w Łodzi - Gdańska 43 można zgłaszać na adres internetowy nieprawidlowoscipois@msl.org.pl, naduzycia.POIS@mir.gov.pl lub za pomocą specjalnego formularza.

Więcej informacji ws. zgłaszania nieprawidłowości przy realizacji projektów finansowanych z perspektywy 2014-2020 tutaj

Prezentacja projektu

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.