- Muzeum Sztuki już od ponad dziesięciu lat pracuje nad poprawą infrastruktury, która jest w jego posiadaniu – podkreślał na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan. - Przez ten czas zrealizowane zostały trzy projekty za blisko 80 milionów złotych: budowa ms2, rewitalizacja pałacu Maurycego Poznańskiego, gdzie mieści się Muzeum Sztuki oraz zespołu pałacowo-parkowego Edwarda Herbsta. Teraz rozpoczęły się dwa kolejne przedsięwzięcia: budowa magazynów studyjnych oraz przebudowa budynków Muzeum od ulicy Gdańskiej.

8 maja 2017 r. odbyła się konferencja prasowa w Muzeum Sztuki w Łodzi dotycząca rozpoczęcia kolejnego etapu prac związanych z rewitalizacją i przebudową infrastruktury siedziby głównej Muzeum przy skrzyżowaniu ulic Więckowskiego i Gdańskiej. W ramach tzw. „mniejszego” projektu częściowo wyburzone zostaną stare magazyny i pomieszczenia techniczne a na ich miejscu powstanie nowoczesny Magazyn Studyjny.  Drugi „większy” projekt  polega na przebudowie i nadbudowie budynku znajdującego się przy Gdańskiej 43.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą przedsięwzięcia zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum z Wrocławia, za projekt rewitalizacji budynku B, C (wraz z Markiem Solnicą) odpowiada Maciej Taczalski, architekt łódzkiego studia Design Lab Architects. - Naszym nadrzędnym celem było dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. Wiążę się z tym przeniesienie głównego wejścia na ulicę Gdańską – tłumaczył architekt. W budynkach poddawanych przebudowie zostaną zainstalowane windy. Dzięki temu, wystawy organizowane w pałacu przy ul. Więckowskiego będą dostępne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Po remoncie do Muzeum Sztuki zapraszać będzie duże lobby widoczne od strony ulicy przez liczne przeszklenia. Stamtąd nowe ciągi komunikacyjne poprowadzą gości po różnych piętrach budynku. Dzięki dwukondygnacyjnej szklanej nadbudowie, w której znajdzie się nowa biblioteka i czytelnia kamienica będzie widoczna z każdego miejsca ul. Gdańskiej. Wkomponowaliśmy tam też taras widokowy dla gości – wyjaśnił Taczalski.

Dostosowanie infrastruktury do współczesnych standardów technicznych umożliwi prowadzenie działalności edukacyjnej i realizacji programu towarzyszącego wystawom w o wiele szerszym zakresie niż do tej pory. Na pierwszym piętrze znajdzie się wielofunkcyjna sala edukacyjna o powierzchni ponad 125 mkw., ponadto na każdym z pięter zlokalizowane zostaną miejsca pracy działów merytorycznych Muzeum.

Wszystkie remontowane budynki zostaną wyposażone w nowe urządzenia i umeblowanie za kwotę ok. 1,6 mln zł. Całkowita wartość projektu rewitalizacji budynku przy ul. Gdańskiej 43 to 18 279 162,50 zł. Został on dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 12 242 057,00 zł.

Pieniądze na rewitalizację Muzeum Sztuki w Łodzi pochodzą z funduszy unijnych oraz wkładu własnego Muzeum Sztuki i zarządzającego nim Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień mówił: - Zakończenie prac i ich rozliczenie powinno nastąpić na koniec 2018 roku. 

Galeria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.