Przejdź do sekcji:

Projekt "Niepodległa"

W 2017 roku minęło sto lat od I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w krakowskiej siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wydarzenie to uznawane jest za cezurę wyznaczającą początek polskiej sztuki awangardowej, a jego okrągła rocznica stała się impulsem do zorganizowania ogólnopolskich obchodów pod hasłem Roku Awangardy. Ich celem było ukazanie szerokiej publiczności, że awangarda jest elementem dziedzictwa narodowego, który miał znaczący wpływ na kształtowanie i rozumienie nowoczesności. Rok wspólnych działań miał zwiększyć świadomość roli, jaką w tworzeniu ruchu awangardowego odegrali rodzimi artyści, a także pokazać, w jaki sposób ich oryginalna twórczość w wymiarze praktycznym zmieniała świat, w którym dziś żyjemy.

W Muzeum Sztuki w Łodzi z okazji obchodów Roku Awangardy w 2017 roku zostały zorganizowane wystawy i ukazały się publikacje dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Niepodległa". Program Wieloletni "Niepodległa", przyjęty 24 maja br. przez Rząd RP jest zarysem działań, które mają zachęcić Polaków do zaangażowania się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. „Niepodległa” definiuje trzy wartości wyróżniające polską tożsamość: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. Nadrzędnym celem programu „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.

Wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi zorganizowane w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości:

Wydawnictwa, które ukazały się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE