Przejdź do sekcji:

Projekt "Awangarda bez granic"

Muzeum Sztuki w Łodzi w 1931 roku udostępniło publiczności sztukę nowoczesną – jako pierwsze
w Europie publiczne muzeum otwarte na doświadczenie sztuki awangardowej i otwarte na każdego gościa. W Roku Awangardy świętujemy tę otwartość, udostępniając rdzeń Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku tym, którzy wymagają szczególnych metod kontaktu ze sztuką – osobom niedowidzącym i niewidomym, osobom niedosłyszącym i niesłyszącym, oraz osobom ze spektrum autyzmu. To oni są adresatami projektu „Awangarda bez granic”.

Wierzymy w prawo każdego do równego dostępu do kultury. Dlatego osoby ze spektrum autyzmu mogą zapoznać się ze 100 specjalnie przygotowanymi opisami dzieł sztuki. Są one przygotowane w uproszczonym języku polskim, wzorowanym na regułach Charlesa Kaya Ogdena. W nich słownictwo zostało ograniczone do 800 podstawowych słów; wyrażenia są proste i pozbawione metafor. Osoby nie potrafiące czytać mogą zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi piktogramami, przekazującymi podstawowe informacje o dziełach sztuki. Dla osób słabo słyszących
i niesłyszących zostało przygotowanych 60 filmów w Polskim Języku Migowym. Opisy dzieła sztuki zostały w nich zamigane przez lektora PJM. Mogą oni również przeczytać tekst w języku polskim, analogiczny wobec migowego komunikatu. Osoby niedowidzące i niewidome mogą wysłuchać 100 audiodeskrypcji dzieł sztuki, nagranych przez lektora. Materiały przygotowane w projekcie „Awangarda bez granic” nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami, ale również jako narzędzie dla pedagogów i terapeutów.

Materiały przygotowane w projekcie zostaną włączone do publicznego obiegu od 1.11.2017 w ramach nowej platformy internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi.

Projekt „Awangarda bez granic” został zrealizowany dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.

PROJEKT „AWANGARDA BEZ GRANIC” REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU „KULTURA DOSTĘPNA”.

 


Źródło finansowania: Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE